Grypa – dlaczego nie wolno lekceważyć?

Grypa – dlaczego nie wolno lekceważyć?

Chorował na nią niemal każdy. Nie każdy jednak wie, że może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Grypa, bo o niej mowa, to choroba zakaźna układu oddechowego, którą wywołuje wirus grypy. Jakie obawy daje grypa oraz co może się stać, gdy choroba ta zostanie zlekceważona? Czy grypy można uniknąć?

Grypa przenoszona jest drogą kropelkową. Jej epidemie występują sezonowo, a szczególnie narażojebsą dzieci oraz osoby starsze. Na początku XX wieku grypa zwana Hiszpanką pozbawiła życia prawie 100 mln osób. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. W roku 2009 grypa meksykańska zabiła około 500 tys. ludzi.

Jak wyglądają objawy grypy?

Wiele osób myli objawy grypy z objawami przeziębienia. Grypa atakuje jednak nagle, a przeziębienie stopniowe. Dodatkowo nieżyt nosa (katar), który charakterystyczny jest dla przeziębienia, nie musi występować w przypadku grypy. Faza ostra grypy powinna trwać około 3-4 dni. Jeżeli okres ten się przedłuża, należy udać się na wizytę do lekarza.

Gorączka zazwyczaj już w pierwszym dniu osiąga swoją najwyższą wartość. Po około 3 dniach gorączka stopniowo łagodnieje. Towarzyszy temu bardzo intensywne pocenie się. Od początku choroby występują dreszcze, które powinny stopniowo ustępować. Ból głowy że światłowstrętem czestiw ustępuje już od początku choroby. Niemal zawsze występują także bóle mięśniowe i kostno-stawowe. Występujący kaszel rozpoczyna się jako kaszel suchy z tendencją do napadów kaszlu. Z biegiem choroby zmienia się na kaszel wilgotny. Częstym objawem jest ból głowy i brak apetytu.

Powikłania grypy

Objawy grypy całkowicie ustępują po 1-2 tygodniach. Powrót do zdrowia często nie wymaga interwencji lekarza. Zdarza się jednak, że pojawiające się powikłania znacznie wydłużają czas rekonwalescencji. Zdarza się również, że powikłania te prowadzą do śmierci. W skali świata powikłania po grypie zabijają nawet do pół miliona osób rocznie

Głównym powikłaniem po zakażeniu wirusem grypy jest zapalenie płuc. Często towarzyszy mu zakażenie gronkowcem. Jedna czwarta przypadków śmiertelnych po grypie jest wynikiem właśnie takiego zapalenia płuc. Ze strony układu oddechowego może także nastąpić zapalenie krtani, tchawicy oraz oskrzeli. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Powikłania mogą także dotykać serce. Niekiedy obserwuje się zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia. Inne powikłania to zapalenie opon mózgowych, drgawki gorączkowe, sepsa czy rabdomioliza.

Czy grypy można uniknąć?

Choć grypa występuje powszechnie i sezonowo, to możliwe jest uniknięcie zakażenia tym wirusem grypy. Rozwiązaniem jest szczepienie ochronne, które w ogromnym stopniu zmniejsza ryzyko zakażenia się. A nawet przypadku, gdy osoba zaszczepiona się zarazi, to objawy grypy są niezwykle łagodne , a powikłania nie występują. Szczepionka przeciwko grupie jest tworzona co rok lub co dwa lata. Wynika to z dużej tendencji wirusa grypy do mutacji i ewolucji. Warto rozważyć tą formę ochrony, gdyż jest ona niebywale skuteczna i bezpieczna.

Dodaj komentarz