Dla kogo deklaracja pit 36?

Każdy kto w zeszłym roku osiągał jakiekolwiek przychody, jest zobowiązany do tego, by wykazać je w swoim rocznym rozliczeniu pit. Należy jednak pamiętać, że konkretny druk formularza wybieramy w zależności od tego, z jakich źródeł osiągaliśmy te przychody. Warto przed dokonaniem rozliczenia upewnić się, że sięgamy po odpowiedni pit. 

Kto rozlicza się  pit 36?

Należy pamiętać, że deklaracja podatkowa, którą składamy do urzędu skarbowego jest wybierana nie tylko zależnie od rodzajów osiąganych przychodów. Istotnym aspektem w tym przypadku, jest również to jaka forma opodatkowania została wcześniej wybrana przez konkretnego podatnika. Dobrym przykładem jest tutaj pit 36. Jest to formularz, który jest skierowany do tych osób, które prowadziły w danym roku podatkowym pozarolniczą działalność gospodarczą, ale co ważne opodatkowaną na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej. To zeznanie jest składane do wybranego urzędu skarbowego do końca kwietnia, tak jak ma to miejsce w przypadku najpopularniejszego druku pit 37. Obecnie, zeznanie podatkowe można z powodzeniem złożyć bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy do tego komputer z Internetem i nasz pit 36 wypełnimy szybko i bezpiecznie. Możemy dołączyć również stosowne załączniki, jeśli tylko pojawi się taka potrzeba. Program krok po kroku przeprowadzi nas przez wszystkie pola formularza, dzięki czemu wszystkie niezbędne informacje oraz dane znajdą się na naszym druku. Po prawidłowym wypełnieniu i wysłaniu pit 36, otrzymamy na adres mailowy specjalne potwierdzenie, tak zwane UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Ten dokument warto jest przechowywać przez 5 lat, ponieważ w tym czasie może nastąpić ewentualna kontrola ze strony urzędu skarbowego. 

Ulgi w pit 36

Druk pit 36 umożliwia nam rozliczenie się wspólnie z małżonkiem lub też jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. Dodatkowo, w ramach formularza pit 36, mamy możliwość skorzystania z ulg podatkowych, tak jak wszyscy podatnicy. Do najbardziej powszechnych ulg, które są często stosowane można zaliczyć ulgę rehabilitacyjną, ulgę z tytułu krwiodawstwa, ulgę na Internet czy też ulgę prorodzinną. Dodatkowo, od jakiegoś czasu mamy również możliwość skorzystania z ulgi z tytułu darowizny na cele walki z covid-19. Pandemia wymusiła również dodanie takiej ulgi, ponieważ wiele osób zdecydowało się na aktywne włączenie się do walki z pandemią i poniosła z tego tytułu różnego rodzaju wydatki finansowe, które mogą być z powodzeniem ujęte w rocznym zeznaniu. 

Dodaj komentarz