Trzynaście pozycji usuniętych z Google Play, w których wykryto wirusy

Trzynaście pozycji usuniętych z Google Play, w których wykryto wirusy

Trzynaście aplikacji zostało usuniętych z Google Play po tym jak wykryto, że są częścią złośliwego oprogramowania nazywanego Brain Test. Jak to często bywa aplikacje były z pozoru niegroźne dla użytkowników jak i dla samego systemu Android. Aplikacje były szkodliwe dla urządzeń próbując wykraść hasła oraz mogły instalować niepożądane programy zupełnie bez naszej wiedzy. Na pierwszy rzut oka były one nieszkodliwe, ponieważ są to gry, które użytkownicy Androida mogli instalować dla rozrywki.

Aplikacje miały oczywiście fałszywe opinie w Google Play co mogło tylko skłaniać innych użytkowników do pobierania ich bez żadnej obawy. Są na tyle inwazyjne, że przywrócenie do ustawień fabrycznych nie jest w stanie ich usunąć. Jedynym rozwiązaniem jest instalacja świeżej kopii Androida z obrazu. Aplikacje wykradały hasło do root’a oraz mogły wysyłać samoczynnie opinie o jednej z pobranych gier.

Hakerzy chcieli zarabiać na instalowaniu innych aplikacji od deweloperów, aby zapewnić im odpowiednią liczbę pobrań na urządzenia. Niektóre z nich miały już ponad pół miliona pobrań, a ich ocena wahała się w granicach 4.5.

Upewnij się, że nie masz żadnej z tych aplikacji na swoim smartfonie!

Zainfekowane gry:

Cake Blast Jump Planet Honey Comb Crazy B#LOCK Crazy Jelly Tiny Puzzle Ninja Hook Piggy Jump Just Fire Eat Bubble Hit Planet Cake Tower Drag Box