Czym jest deficyt kaloryczny i jak pomaga w chudnięciu?

Wprowadzenie deficytu kalorycznego jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na utratę nadprogramowych kilogramów. Ograniczając liczbę spożytych kalorii w ciągu dnia w racjonalny sposób, możesz osiągnąć wymarzoną wagę w bezpieczny sposób, a co najważniejsze unikniesz efektu jojo. Czym jednak dokładnie jest deficyt kaloryczny i jak można go obliczyć? Podpowiadamy.

Na czym polega deficyt kaloryczny?

Jak sama nazwa wskazuje deficyt kaloryczny, to sytuacja, w której spożywamy mniejszą ilość kalorii w porównaniu do całkowitego zapotrzebowania organizmu. Ujemny bilans kaloryczny jest bezpiecznym sposobem na to, aby stopniowo, tracić na wadze bez negatywnych skutków dla organizmu. To jak wysoki będzie deficyt kaloryczny, wpływa na tempo, w jakim będziemy chudnąć. Im jest on większy, tym szybciej stracimy nadprogramowe kilogramy, jednak nie można też przesadzać.

Dieta 1000 kalorii nie jest dobrym rozwiązaniem dla dorosłego człowieka. Być może uda Ci się na niej szybko schudnąć, ale ryzyko efektu jojo i powrotu do starej wagi zaraz po porzuceniu takiej diety jest praktycznie gwarantowane. Według ekspertów spadek wagi nie powinien być większy niż ok. 1 kilogram na tydzień. Może wydawać Ci się, że jest to niewiele jednak po kilku czy kilkunastu tygodniach trzymania się zdrowego deficytu, który wynosi ok. 300-500 kalorii zobaczysz pierwsze, zadowalające efekty swoich starań.

Jak obliczyć swój deficyt kaloryczny?

Tak jak wspomnieliśmy, dla większości osób wystarczającym deficytem kalorycznym będzie maksymalnie 500 kalorii dziennie. Nie powinien on wpłynąć znacząco na uczucie głodu i Twój poziom energii jednak wystarczy do tego, aby chudnąć w odpowiednim tempie. W internecie znajdziesz kalkulatory, które po wpisaniu podstawowych danych takich jak: płeć, wiek i aktywność fizyczna obliczą jaki deficyt będzie dla Ciebie najlepszy i ile kalorii powinieneś spożywać w ciągu dnia. Możesz też udać się do dietetyka, który obliczy Twój deficyt kaloryczny, a przy okazji zaplanuje Twoją dietę, tak, aby chudnięcie było przyjemne i zdrowe.

Jak wspomóc swój organizm podczas wprowadzenia deficytu kalorycznego?

Niektóre osoby podczas wprowadzania deficytu kalorycznego mogą odczuwać większy głód i spadek energii. Jeśli dotknęły Cię takie objawy, to możesz wprowadzić do diety suplementy na odchudzanie lub leki na odchudzanie, które hamują Twój apetyt. Na stronie https://dietetyk.edu.pl/ znajdziesz opis sprawdzonych tabletek na odchudzanie, które mają bezpieczny skład i można bez obaw spożywać je podczas odchudzania. Pamiętaj, że Twój organizm w końcu przyzwyczai się do mniejszej ilości kalorii i po chwilowym kryzysie możesz zyskać dodatkową energię oraz poczujesz się lżej.

 Ruch + deficyt kaloryczny + dobrze zbilansowana dieta = idealna sylwetka

Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta bogata w cenne witaminy i minerały to podstawa odchudzania. Decydując się na próbę jej samodzielnego skomponowania, trzeba pamiętać nie tylko o wyliczeniu wszystkich zjadanych kalorii, ale także o odpowiednim doborze cennych dla organizmu składników odżywczych oraz nawadnianiu całego organizmu.  Jak już wspominaliśmy, deficyt kaloryczny odgrywa tu niemałe znaczenie, dlatego warto na początku przyjrzeć się produktom, które spożywamy. Być może istnieją ich zdrowsze i mniej kaloryczne odpowiedniki?  Nie małe znaczenie będzie miała także regularna aktywność fizyczna.

W przypadku sporej nadwagi wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych (zwłaszcza tych z wyskokami) może przyczynić się do problemów ze stawami. Dobrym pomysłem będzie zatem stopniowe włączanie aktywności fizycznej do swojej codzienności. Na początku warto zacząć od krótkich spacerów – z czasem można je wydłużać i ostrożnie dołączać wykonywanie innych aktywności fizycznych. Te ostatnie najlepiej wykonywać pod okiem profesjonalisty. W tym celu warto zapisać się zatem na siłownie i koniecznie wykupić karnet w pakiecie z trenerem personalnym. Dzięki osobistemu trenerowi nauczysz się poprawnych technik wykonywania ćwiczeń oraz używania sprzętu na siłowni. Co więcej, osoba ta ułoży Ci indywidualny zestaw ćwiczeń, który pomoże spalić nadprogramowe kilogramy z konkretnych partii ciała.

Oczywiście sam deficyt kaloryczny pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeśli jednak zależy Ci na długotrwałym efekcie bez tzw. jojo, to do deficytu warto także włączyć dietę i aktywność fizyczną. Zapewniając ruch, nie tylko palimy nadprogramowe kalorie, ale też wzmacniamy mięśnie i pracę całego organizmu, a przy tym poprawiamy funkcjonowanie i pracę narządów. Co więcej, wykonując ćwiczenia siłowe rzeźbimy sylwetkę.

Dodaj komentarz