Dyski SSD – optymalne rozwiązanie dla graczy

Dyski SSD – optymalne rozwiązanie dla graczy

Choć stare, dobre HDD wciąż są wykorzystywane w nowych laptopach czy składakach, współczesny rynek sprzętu komputerowego od ostatnich kilku lat znacząco faworyzuje SSD.

Ten rodzaj dysków charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami szybkości zapisu i odczytu, co przekłada się nie tylko na sprawniejsze działanie komputera, ale też na znacznie lepsze doświadczenia gamingowe. Czym są SSD? Czy warto sprawić sobie taki dysk dla swojego komputera?

HDD a SSD – najważniejsze różnice

Oryginalne HDD oparte są na zasadzie magnetycznego przechowywania danych – w ramach ich zapisu oraz odczytu dysk kręci się, przez co jego parametry użytkowe są limitowane szybkością obrotu magnetycznej, okrągłej płyty. Nie tylko jest to znacznie wolniejsze rozwiązanie od SSD opartych na zasadzie działania pamięci flash, ale też klasyczne dyski twarde pobierają więcej energii oraz są znacznie głośniejsze w użytkowaniu.

Choć we współczesnych komputerach dźwięk jest przede wszystkim wydawany przez wiatraki chłodzące, tak naprawdę w trosce o komfort pracy przy komputerze należy mieć na uwadze dużą głośność HDD. Dla porównania SSD są niemal bezgłośne. Na tym jednak nie kończą się zalety dysków półprzewodnikowych – są ona także znacznie mniejsze, przez co łatwo zmieszczą się do każdego komputera, a przy tym charakteryzują się znacznie mniejszą awaryjnością i dłuższym czasem pracy. Warto jest zaopatrzyć się we własny SSD choćby po to, by pewnego razu nie zacząć dnia od niemiłej niespodzianki w postaci niedziałającego dysku twardego.

SSD wcale nie musi być takie drogie!

Główną przyczyną obecności klasycznych dysków twardych w nowych modelach laptopów czy komputerów jest ich cena. Nie oszukujmy się – HDD są niezwykle tanie i równie pojemne. Cena dysku twardego umożliwiającego zapis 1 terabajta danych jest nieco mniejsza od ceny dysku półprzewodnikowego o wielkości 256 gigabajtów.

Tak naprawdę jednak SSD wcale nie musi być takie drogie – ceny urządzeń opartych o pamięć flash z roku na rok spadają, głównie z racji na niezwykle szybki postęp technologiczny z tej dziedziny, a także ciągłe odnajdywanie nowych złóż metali ziem rzadkich wykorzystywanych do produkcji półprzewodników.

Już teraz w polskich sklepach można znaleźć atrakcyjne promocje na SSD, umożliwiające tanie wzbogacenie komputera o wydajny i szybki magazyn pamięci. W przypadku chęci zaoszczędzenia dobrym rozwiązaniem jest wybranie najmniejszego, 126 gigabajtowego SSD i użycie go do instalacji systemu oraz najpotrzebniejszych programów. W ten sposób można niewielkim kosztem znacząco przyspieszyć działanie komputera.