Do czego służą przenośniki łańcuchowe?

Systemy przenośników łańcuchowych to wytrzymałe, trwałe urządzenia używane do transportu produktów wzdłuż linii produkcyjnej. Nadają się do transportu wielu przedmiotów, które zwykle nie są przenoszone na przenośniku rolkowym. Typowe zastosowania to przenoszenie palet, regałów, pojemników przemysłowych i wszelkich produktów o solidnej dolnej powierzchni. Znajdują zastosowanie w wielu środowiskach przemysłowych i handlowych, w tym w magazynach, zakładach motoryzacyjnych i centrach dystrybucyjny

Przenośnik łańcuchowy – co to takiego? 

Czym jest przenośnik łańcuchowy? To przenośnik wykorzystujący łańcuchy. Jest używany do różnych celów i ma wiele odmian w porównaniu z innymi rodzajami przenośników. Przenośnik łańcuchowy jest często używany w sytuacjach, w których przenośnik taśmowy nie radzi sobie ze względu na temperaturę, szczelność, stopień zakrzywienia, trwałość, wagę, środowisko ustawienia itp.

Główne typy przenośników łańcuchowych to wiadro, lot, fartuch, listwa, rura. Do łańcucha przymocowane są płaskie płyty lub wiadra do przenoszenia przedmiotów. Łańcuchy są przyczepione do kół i zębatek przymocowanych do głowy, a materiały są przenoszone, gdy łańcuch porusza się do przodu, obracając koła i zębatki. W ten sposób przenośnik działa bez przesunięć w prawo i lewo, ponieważ łańcuch biegnie wzdłuż szyny, a obciążenie silnika napędowego można zmniejszyć, pozwalając łańcuchom poruszać się po szynach. Istnieją jednak typy przenośników łańcuchowych, które nie nadają się do stosowania na szynach.

Przenośniki łańcuchowe pozwalają na transport ciężkich produktów z jednego miejsca do drugiego. Przenośniki łańcuchowe są bardzo proste i wyjątkowo trwałe. Można z ich wykorzystaniem przenosić produkty przez strefy o wysokiej temperaturze, na przykład przez piece. Są też wskazane, jeśli chodzi o przenoszenie produktów w trybie ciągłym lub indeksującym (tj. łańcuch zatrzymuje się i rusza za każdym razem, aby przenieść produkt na koniec łańcucha za pomocą czujnika). Przenośniki, w których konieczna jest zmiana prędkości. Co ważne, gdy jest wyposażony w VFD (napęd o zmiennej częstotliwości), system napędzany łańcuchem jest prostym przenośnikiem do regulacji prędkości

Czym są przenośniki łańcuchowe?

Przenośniki łańcuchowe napędzane są ciągłym łańcuchem i służą przede wszystkim do transportu ciężkich ładunków. Systemy przenośników łańcuchowych są zwykle konfiguracją dwużyłową z ładunkiem umieszczonym na łańcuchach, jednak dostępne są konfiguracje wielożyłowe.

Ponieważ przenośniki łańcuchowe są na ogół bardzo łatwe w instalacji, zwykle wymagają minimalnej konserwacji i łatwo integrują się z systemami z CDLR. Czasami określane są mianem przenośników paletowych ze względu na ich szerokie zastosowanie w transporcie palet drewnianych lub stalowych. Ponadto wiele opcji łańcuchów zapewnia elastyczność w zastosowaniach i środowiskach.

Jak wyglądają przenośniki łańcuchowe?

Precyzyjny łańcuch przenośnika, podobnie jak łańcuch transmisyjny, składa się z szeregu łożysk ślizgowych, które są ściśle ze sobą powiązane przez ograniczające płytki ogniw. Każde łożysko składa się ze sworznia łożyskowego i tulei, na której obraca się rolka łańcucha. Sworzeń i tuleja łożyska są utwardzone, aby umożliwić przeguby pod wysokimi ciśnieniami i znosić nacisk przenoszący obciążenie i działanie przekładni przenoszone przez rolki łańcucha.

Dla każdej siły łańcucha przenośnika istnieje szereg podziałek; minimalna podziałka jest uzależniona od konieczności zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości zębów koła; maksymalny skok jest zwykle podyktowany sztywnością płytki i ogólną sztywnością łańcucha. W razie potrzeby normalny maksymalny skok może zostać przekroczony przez zastosowanie tulei wzmacniających między płytami łączącymi, a w zębach koła muszą być zapewnione odpowiednie odstępy do oczyszczenia tulei.

Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Przenośniki łańcuchowe są podstawą wielu taśm fabrycznych, przenosząc części i materiały na stanowiska montażowe lub obróbcze za pomocą łańcuchów, rolek, pasów lub palet. Większość konstrukcji przenośników utrzymuje część nieruchomą w określonej orientacji, gdy przesuwa się ona wzdłuż linii. W wielu procesach utrzymanie stałej orientacji jest ważne — na przykład podczas kontroli części lub dostarczania jej do robota w celu montażu.

Jednak gdy proces wymaga, aby transportowany przedmiot zmienił orientację między jedną stacją a drugą, a nawet obracał się podczas przenoszenia, przenośnik łańcuchowy na krawędzi jest często najlepszą opcją. Przenośniki łańcuchowe na krawędzi umożliwiają obracanie produktów podczas ich przenoszenia.

Dodaj komentarz