Czym radia cyfrowe różnią się od klasycznych modeli?

Czym radia cyfrowe różnią się od klasycznych modeli?

Większość wielbicieli muzyki przywiązuje ogromną wagę nie tylko do dokładnie wyselekcjonowanego repertuaru, lecz także do sprzętu służącego do jego odtwarzania. W końcu wszelkie szumy lub inne niepożądane zakłócenia są w stanie skutecznie zmniejszyć komfort odczuwany podczas relaksu przy dźwiękach ulubionych melodii. 

W związku z tym, radia cyfrowe w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Mimo tego duża część osób nie jest świadoma ich istnienia lub nie zdaje sobie sprawy jak wyraźna jest ich przewaga nad analogowymi poprzednikami. Dlaczego warto zaufać tej nowoczesnej technologii?

Radio cyfrowe – podstawowe informacje

Na początku należy zapoznać się z charakterystyką tego innowacyjnego sprzętu, jakim są radia cyfrowe. Przede wszystkim, ich działanie opiera się na zasadzie przenoszenia dźwięku za pomocą sygnału cyfrowego, poprzez modulację. Takie rozwiązanie stanowi gwarancję odbioru dźwięku w najwyższej jakości. Nie ma tu mowy o irytujących szumach, czy powstających zakłóceniach. Warto także wspomnieć o samej obsłudze takiego odbiornika, ponieważ jest ona wyjątkowo prosta i intuicyjna. Wyszukiwanie ulubionych stacji odbywa się poprzez korzystanie z ich nazwy. Co więcej, pozwalają one na otrzymywanie informacji od nadawcy w zupełnie nowym wymiarze – w formie komunikatów. Mogą to być nie tylko teksty, lecz także obrazy lub strony internetowe (wyświetlane na ekranie odbiornika, bądź w dedykowanych aplikacjach).

Postęp technologiczny idzie do przodu w naprawdę zawrotnym tempie. Co ciekawe, obecnie radia cyfrowe mają możliwość pozyskiwania danych dotyczących m.in. natężenia ruchu. Przez to są bardzo często montowane fabrycznie w najnowszych samochodach. Poza tym jest jeszcze jedna cecha, przez którą radia cyfrowe są uważane za pewnego rodzaju rewolucję na rynku muzycznym.  Chodzi tu przede wszystkim o to, że za ich pomocą możliwy jest odbiór nie tylko lokalnych stacji, lecz także tych o zasięgu ogólnopolskim, a nawet światowym. Użytkownicy mogą liczyć na znacznie większy wybór dostępnych słuchowisk.

Radio klasyczne i cyfrowe – podobieństwa i różnice

Warto zauważyć, że podczas drogi, jaką musi odbyć sygnał dźwiękowy ze stacji radiowej, aby mógł w następnej kolejności wybrzmieć z odbiornika, może spotkać go wiele przeciwności losu. W grę wchodzą m.in. zakłócenia spowodowane „zderzeniem się” z sygnałem nadawanym przez inne firmy, zmianą częstotliwości lub amplitudy, a także naturalnie występującym błędem podczas tzw. konwersji sygnału. Są to najczęściej występujące przyczyny obniżenia jakości dźwięku emitowanego przez radia analogowe. Z tego powodu coraz większa liczba miłośników muzyki decyduje się na radia cyfrowe, które charakteryzują się nieskazitelnym i krystalicznym brzmieniem.

Wbrew pozorom część odbiorców tego nowoczesnego modelu odbiornika uważa, że nie dostrzega żadnej różnicy w jakości dźwięku, w porównaniu z jego analogowym poprzednikiem. Oczywiście, może tak być, ponieważ nie dla wszystkich będzie to słyszalne. Mimo tego każdy słuchacz doceni wyraźną poprawę komfortu, wynikającą z braku jakichkolwiek zakłóceń, czy szumów. Co więcej, warto zauważyć, że na rynku pojawia się coraz większa oferta odbiorników radia cyfrowego, dlatego ich nabywcy mogą cieszyć się ogromnym wyborem dostępnych urządzeń, w różnym zakresie cenowym.

W który model warto zainwestować?

Aby dokonać zakupu odbiornika cyfrowego, warto odwiedzić stronę: https://hamamobile.pl/radia-cyfrowe. Znajdują się tam nowoczesne radia cyfrowe pochodzące z firmy Hama. Jest to niemiecki producent oraz dystrybutor, który jakość oferowanych produktów stawia zawsze na pierwszym miejscu. W dostępnym asortymencie znajduje się szeroki wybór omawianych urządzeń, jednak najczęściej wybieranym modelem jest „Radio cyfrowe DIR355SBT”. Za jego pomocą możliwe jest odbieranie sygnału DAB/DAB+ i FM. Pozwala na odtwarzanie stacji z całego świata, zapewniając najwyższą jakość dźwięku. Co ciekawe, radio jest kompatybilne z aplikacją „Spotify”, także jej wielbiciele będą mogli cieszyć się odtwarzaniem wszystkich ulubionych utworów poprzez nowoczesny odbiornik.

Radio cyfrowe dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej lub czarnej. Ponadto charakteryzuje je ponadczasowy design, także z powodzeniem ozdobi niejedno wnętrze. Co więcej, budowa urządzenia sprawia, że z łatwością można zamontować je pod półką, tak aby wyglądało intrygująco, a przy okazji nie zajmowało zbyt wiele miejsca. Obsługa odbiornika jest wyjątkowo prosta i intuicyjna, także z pewnością nie sprawi problemu nawet osobom będącym nowicjuszami w dziedzinie technologii.