Pokój dziecięcy – jak go urządzić aby był przytulny i funkcjonalny?

Stoisz przed nie lada wyzwaniem, jakim jest urządzenie pokoju dziecięcego? Wbrew pozorom nie musi to być takie trudne. Wykorzystując kilka sprawdzonych rad, możesz urządzić modne i przede wszystkim funkcjonalne miejsce dla swojej pociechy. Oto kilka pomysłów na to, jak urządzić pokój dziecięcy, który będzie podobał się nie tylko rodzicom, ale przede wszystkim dziecku.

Ściany w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym ważną rolę odgrywają kolory. Prócz modnych bieli i szarości nie powinno tam zabraknąć wesołych barw, które będą pozytywnie stymulować mózg Twojej pociechy. Staraj się jednak unikać nadmiaru ostrych kolorów, które mogą działać zbyt pobudzająco i będą utrudniały dziecku skupienie i wieczorny relaks. Wszystkie ściany możesz pomalować na jeden kolor np. ten, który Twoje dziecko lubi najbardziej. Pamiętaj o tym, że pokój dziecięcy jest w szczególności narażony na zabrudzenia, dlatego ściany najlepiej jest pomalować farbą odporną na szorowanie. W razie, gdy Twoje dziecko je pobrudzi, będziesz mógł bez problemu doprowadzić je do poprzedniego stanu bez konieczności malowania.

Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie kawałka ściany farbą tablicową i magnetyczną. Niektóre dzieci lubią rysować po ścianach, dlatego możesz dać im taką możliwość. Wyznacz miejsce, w którym mogą to robić poprzez pomalowanie ścian specjalną farbą, na której można pisać kredą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w taki sposób uchronisz inne ściany w domu, które chcesz oszczędzić przed wizją artystyczną swoich dzieci. W sklepach można znaleźć też wiele ciekawych tapet z dziecięcym motywem. Mogą to być postacie z bajek lub zwierzęta.

Meble

W pokoju dziecięcym nie może oczywiście zabraknąć odpowiednich mebli. Postaw na wygodne łóżko lub rozkładaną sofę. Nie może też zabraknąć regałów, szafek i szuflad, w których będą przechowywane zabawki oraz ciuchy dziecka. Na pewnym etapie rozwoju dziecka warto też zainwestować w biurko, przy którym można rysować, uczyć się pisać i w późniejszym czasie odrabiać zadania domowe. Meble w pokoju dziecięcym powinny być pojemne oraz funkcjonalne a do tego estetyczne. W sklepach meblowych można znaleźć wiele specjalnych kolekcji do pokoi dziecięcych, które sprawdzą się w tym pomieszczeniu.

Wybierz te, które będą bezpieczne i proste w obsłudze. Jeśli urządzasz pokój rodzeństwa, to staraj się, aby jedno i drugie dziecko było zadowolone z wyborów. Jeśli mają ten sam gust, to nie będzie większego problemu. Wyzwanie pojawia się, dopiero gdy każde z dzieci inaczej widzi to pomieszczenie. Wtedy należy iść na kompromisy.

Dodaj komentarz