Umowa kredytowa – co warto o niej wiedzieć?

Umowa kredytowa – co warto o niej wiedzieć?

Każda osoba, która chce zaciągnąć kredyt, musi podpisać umowę kredytową. Jest to nieodłączna część każdego zobowiązania, jednak wiele osób podchodzi do niej po macoszemu. Niestety jest to duży błąd, ponieważ umowa kredytowa jest ważnym dokumentem, który chroni nie tylko interesy banku, ale także kredytobiorcy. Z tego względu warto się jej dokładnie przyjrzeć przed podpisaniem, ponieważ może okazać się przydatna podczas problemów między wierzycielem a kredytobiorcą. Zobacz, co warto wiedzieć o umowie kredytowej i na co zwrócić szczególną uwagę przed jej podpisaniem.

Umowa kredytowa – co to jest?

Najprościej mówiąc, jest to umowa, która jest zawierana pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Instytucja finansowa poprzez umowę zobowiązuje się do udzielenia kredytobiorcy określonej sumy pieniędzy w zamian za terminową spłatę zobowiązania. Umowa niewielkiego kredytu może zawierać kilkanaście stron, na których będą opisane dokładne warunki kredytowania. Umowy kredytów hipotecznych i innych zobowiązań na duże sumy mogą mieć już po kilkadziesiąt stron, a do ich przeanalizowania niezbędna jest często pomoc specjalisty.

Żadna umowa kredytowa nie jest taka sama. Łączyć je mogą jednak niektóre elementy np.:

– dane kredytobiorcy i banku,
– kwota kredytu oraz waluta,
– wysokość prowizji,
– zasady spłaty zobowiązania,
– warunki, które muszą zostać spełnione, aby kredyt został wypłacony.

W umowie kredytowej mogą się też znaleźć informacje odnośnie do kar, które kredytobiorca może otrzymać w zamian za opóźniania w spłacie rat. Tak naprawdę im więcej danych znajdzie się w umowie kredytowej tym lepiej. W razie wątpliwości i problemów będziesz mógł po prostu spojrzeć w zapisy, które się tam znajdują. Z pozoru niepotrzebne elementy mogą się okazać niekiedy przydatne w podbramkowych sytuacjach. Można tam też znaleźć informacje na temat tego, jak wygląda wcześniejsza spłata zobowiązania. Wielu kredytobiorców chce wcześniej spłacić swój dług, ale nie wie, czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie w umowie.

Kiedy umowa kredytowa jest nieważna?

Istnieją przypadki, w których może okazać się, że umowa kredytowa jest nieważna. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, jednak warto pamiętać, że mogą mieć miejsce. Do unieważnienia umowy kredytowej może dojść np. gdy kredyt zostanie wyłudzony na fałszywe dane, w umowie zostały zawarte niedozwolone klauzule lub kredytobiorca nie miał pełnej zdolności do czynności prawnych. Więcej ciekawych informacji na temat umowy kredytowej znajdziesz na stronie https://habzafinanse.com.pl/umowa-kredytowa-co-trzeba-wiedziec/.