Właśnie kupiłeś pierwsze mieszkanie i zastanawiasz się jak je urządzić? A może posiadasz już “cztery kąty” i planujesz ich generalny remont? Okazuje się, że większość Polaków stawia dzisiaj na nowoczesne rozwiązania, nawet te, jakie wiążą się z tzw. inteligentnym domem, a wnętrza w nieruchomościach są najczęściej w pełni praktyczne i funkcjonalne. Króluje styl współczesny albo klasyczny, który z powodzeniem można ożywiać i zmieniać dodatkami dekoracyjnymi. Co ciekawe, aż 30% mieszkań i domów urządzają dzisiaj projektanci wnętrz, sami inwestorzy nie mają na to czasu. Przedstawiamy więc wskazówki profesjonalistów, dzięki którym mieszkanie będzie posiadać solidną bazę na długie lata.
Pisząc o bazie mamy na myśli oczywiście podłogę, bo to ona jest podstawą każdej nieruchomości. Nad wyborem tej konkretnej warto się dobrze zastanowić. To dlatego, że położenie kiepskiej jakości podłogi, tej niepasującej albo takiej, która w efekcie niezbyt podoba się domownikom, będzie skutkować koniecznością jej wymiany, a to z kolei wiąże się z realizacją generalnego remontu. Wymiana podłogi w mieszkaniu to jedna z najtrudniejszych i najbardziej absorbujących prac w nieruchomości.
Jaką podłogę warto wybrać?
Podłoga ma być nie tylko ładna, estetyczna, pasująca do pozostałych elementów mieszkania. Wręcz przeciwnie, należy raczej stawiać na jej doskonałe parametry techniczne, a wygląd niech pozostanie uniwersalny, klasyczny, ponadczasowy. Dzięki temu taka podłoga będzie pasować do każdego wyposażenia, szybko się nie znudzi i zawsze będzie zgodna z aktualnymi trendami.
Priorytetem jest natomiast to, by podłoga była trwała, odporna na intensywną eksploatację. Tutaj wymienić można chociażby posadzki żywiczne, które jeszcze do niedawna stosowano jedynie w fabrykach i garażach, a dzisiaj z powodzeniem wykorzystuje się wylewki żywiczne również w reprezentacyjnych salonach.
Podłoga w mieszkaniu nie powinna się rysować, pękać, ścierać, wyginać, tracić koloru. To dlatego coraz częściej zamiast niskiej klasy paneli, a nawet drewnianego parkietu z miękkiego drewna stosuje się płytki ceramiczne, gres albo właśnie żywicę. Warto dodać, że posadzki żywiczne wykazują najlepszą trwałość, są też antypoślizgowe, odporne na brud, tłuszcz, wodę, wilgoć, niskie oraz wysokie temperatury. Taka podłoga może zresztą stanowić niezły dodatek dekoracyjny, ponieważ można ją dowolnie barwić albo dodawać drobinki kwarcu, przez co pięknie się mieni.