Nowoczesne aranżacje bardzo szybko się starzeją. To, co jest modne dziś, za rok lub dwa odejdzie do lamusa. Kosztowne projekty wnętrzarskie bardzo często okazują się już przestarzałe, zanim jeszcze remont na dobre się skończy. Jest jednak jeden materiał wykończeniowy, który nigdy nie wychodzi z mody. Oryginalna stara cegła, bo o niej mowa, jest uniwersalna i wyjątkowo elastyczna pod względem stylu. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Zapewnia rewelacyjny efekt końcowy, a przy tym nie nadwyręży domowego budżetu. Sprawdź, co warto wiedzieć o cegłach z rozbiórki.
Stara cegła, która niejedno widziała
Oryginalna stara cegła pochodzi najczęściej z rozbiórki budynków wzniesionych jeszcze w XIX lub XX wieku. W tamtym okresie budowle takie jak kościoły, dworki szlacheckie, fabryki czy kamienice wznoszono najczęściej z cegły – wypalanej ręcznie i o legendarnej trwałości. Dzięki temu materiał pozyskany z zawalonych lub rozebranych budynków, można dziś powtórnie wykorzystać tworząc jedyne w swoim rodzaju aranżacje z zabytkowym sznytem.
Do czego pasuje stara cegła?
Architekci wnętrz doskonale wiedzą, że nie ma takiego stylu aranżacji pomieszczeń, do którego nie da się wpasować ściany z cegły. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, stara cegła to materiał wyjątkowo elastyczny. W zależności od zastosowanych dodatków czy dekoracji, płytki z cegły rozbiórkowej będą świetnie wyglądać w przestronnym lofcie, jak i w małej kuchni utrzymanej w stylu prowansalskim lub rustykalnym.
Nieograniczona paleta barw
Dobrej jakości stara cegła z rozbiórki występuje w różnych barwach i odcieniach. Jeśli naturalna barwa płytki to dla kogoś za mało, cegłę można z powodzeniem przemalować na inny kolor. Wystarczy zastosować zwykłą farbę do ścian, aby cieszyć się wymarzoną dekoracją.
Najpopularniejsza stara cegła w odcieniu intensywnej czerwieni to materiał znany od wieków. Choć wielu osobom kojarzy się głównie z mrocznymi budowlami gotyku lub kościelnymi murami, warto spojrzeć na nią inaczej. Czerwona stara cegła to najbardziej efektowne wykończenie wielkomiejskiego loftu, ale świetnie będzie także wyglądać jako zabudowa kominka w salonie o skandynawskim klimacie. Więcej informacji możesz znaleźć na https://e-ceglanafantazja.pl/
Równie popularna co czerwona, jest także biała cegła rozbiórkowa. Ponieważ optycznie powiększa przestrzeń, sprawdza się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach w bloku, gdzie takie triki są szczególnie pożądane. Można nią wyłożyć całą ścianę lub tylko jej fragment. W każdym przypadku rozświetli przestrzeń i nada jej nowoczesnego klimatu.
Podsumowanie
Stara cegła z rozbiórki sprawdzi się nie tylko podczas generalnego remontu, ale również w trakcie budowy domu jako ozdoba elewacji budynku. Dzięki zastosowaniu płytek z cegły rozbiórkowej można szybko osiągnąć unikalny efekt przy niewielkim nakładzie sił i kosztów. Warto przy tym pamiętać, że stara cegła przeznaczona do zewnętrznych partii budynku powinna być zaimpregnowana specjalistycznym preparatem ze względu na szkodliwe działanie niektórych czynników atmosferycznych.