Budowa domu od czego zacząc?

Budowa domu to projekt, który jest znacznie łatwiejszy, jeśli jest odpowiednio zarządzany. Od czego zacząć budowę domu na działce? – myślimy od zaplanowania prac do wykonania, od decyzji o budowie domu do zgłoszenia zamiaru budowy.

Analiza planu zagospodarowania przestrzennego i zakup działki

Po wybraniu działki pod budowę domu, przed przystąpieniem do budowy należy udać się do wydziału planowania przestrzennego urzędu miasta odpowiedzialnego za lokalizację nieruchomości w celu uzyskania wypisu i rysunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan miejscowy zawiera informacje o sposobie wykorzystania nieruchomości, w tym wymagania stawiane budynkom na niej wznoszonym, takie jak dopuszczalna wielkość obiektów i ich usytuowanie na działce, liczba obiektów, zasady dostępu do nieruchomości. Jeśli wymagania planów są tak różne od twojego projektu budowlanego, że nawet ich poprawki nie spełnią ich, teraz jest dobry moment, aby rozważyć inną parcelę. Dlatego przed zakupem warto przyjrzeć się planom zagospodarowania przestrzeni.

Oszacowanie budżetu i wybór projektu domu

Kupujemy lub zamawiamy osoby tylko po zakupie działki! To jest właściwa kolejność: najpierw grunt, potem projekt architektoniczny, który spełnia oczekiwania inwestora i pasuje do konkretnej działki. Istnieje szeroki wybór gotowych projektów, których ceny wahają się od kilku tysięcy do kilkuset. zł. Takie projekty nadal muszą być włączone do działki, z uwzględnieniem wytycznych planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Ta tak zwana adaptacja, do jej wykonania zatrudniła licencjonowanego architekta. Na tym etapie można dokonać drobnych zmian w gotowym projekcie, takich jak usunięcie okna lub jego powiększenie.

Zgłoszenie zamiaru budowy

Po ostatnich nowelizacjach Prawa budowlanego nie musimy już ubiegać się o pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie budowy rezydencji, której zakres oddziaływania nie wykracza poza granicę działki, wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru budowy. Dla inwestorów jest to atrakcyjna zmiana. Należy pamiętać, że pozwolenia na budowę wymagają dopełnienia wielu dodatkowych formalności. Ważny jest również termin wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Ogłoszenia o budowie to usprawniona procedura. Przy składaniu dokumentów nie musimy przedstawiać decyzji o dostawie mediów. Możliwość podłączenia działki do dróg publicznych, podłączenia do kanalizacji, wody, prądu i gazu zostanie zweryfikowana podczas odbioru budynku. Mimo to wielu inwestorów ubiega się o techniczne warunki dostawy mediów. Jest to dobra praktyka, aby później uniknąć problemów formalnych.

Dodaj komentarz