Zobacz zwijany ekran Samsunga w akcji

Zobacz zwijany ekran Samsunga w akcji

Kilka dni temu pisałem, że Samsung przygotowuje się do prezentacji nowego rodzaju elastycznych ekranów. Teraz możemy zobaczyć jak sprawuje się taki ekran i od razu trzeba przyznać, że prototyp sprawia bardzo dobre wrażenie. Firma zaprezentowała na targach SID 2016 w San Francisco 5,7-calowy ekran OLED, który zwijany jest na specjalnie przystosowanym mechanizmie.

Jego rozdzielczość wynosi 1920 x 1080 Full HD, o łącznej gęstości pikseli 386 ppi. Ekran ma tak samo jasne i żywe kolory jak moglibyśmy tego oczekiwać od seryjnie produkowanych urządzeń jak Galaxy S7. Zwija się on na metalowym walcu o średnicy ok. 35 mm. Może być on w ten sposób zrolowany, ponieważ panel ma grubość zaledwie 0,3 mm i waży 5g. Promień wynosi zaledwie 10R, co pozwala na uzyskanie tuby o średnicy 10 mm.

Istnieje jednak kilka zastrzeżeń jak to, że grubość 0.3 mm liczona jest jeszcze przed założeniem panelu dotykowego. Wpływa to nie tylko no grubość, ale również na całkowitą elastyczność. Drugim czynnikiem, który utrudnia jest umieszczenie baterii w końcowym produkcie, ponieważ w koncepcie była ona zamontowana zewnętrznie. Również warstwa OLED potrzebowałaby warstwę ochronną, w przeciwnym razie może bardzo łatwo ulec zniszczeniu.

Jest to jednak ekran, o którym również wspominaliśmy, ale oczekiwania były wobec innego pomysłu Samsunga, którym mówił o składanym wyświetlaczu dla nowego smartfonu Galaxy X. Jak możemy się dowiedzieć na pytanie o ten rodzaj wyświetlacza, przedstawiciel firmy odmówił wszelkich pytań.

Oprócz tego Samsung Display zaprezentowało równie imponujący technicznie 5,7-calowy elastyczny ekran pracujący w rozdzielczości 2560 x 1440 i 420 nitów jasności. Ma identyczną grubość 0,3 mm oraz gęstość pikseli – 551 ppi. Taki ekran jest łatwiejszy do wykorzystania w smartfonach lub na desce rozdzielczej samochodu.

Źródło: SlashGear