Photoshop, czyli program o którym każdy słyszał

Photoshop, czyli program o którym każdy słyszał

Adobe Photoshop jest jednym z najbardziej popularnych programów graficznych, służących do tworzenia i obrabiania grafiki. Używają go zarówno osoby profesjonalnie związane z rysowaniem i projektowaniem, jaki i amatorzy, którzy wykorzystują programy graficzne dla własnych potrzeb.

Historia Photoshopa

Program Photoshop pojawił się na rynku pod koniec lat 80-tych. Jego twórcami byli bracia Thomas i John Knoll, którzy wspólnie napisali cały program. Początkowo służył on tylko i wyłącznie do wyświetlania obrazów, a dopiero w późniejszym czasie dodano do niego dodatki, pozwalające na „obrabianie” grafiki. W 1988 roku, program został zakupiony przez firmę Adobe i od tego momentu jest jej flagowym produktem. Praktycznie każdego roku, program jest uaktualniany, dzięki czemu staje się on jeszcze bardziej przystosowany dla potrzeb klientów.

Zalety i wady programu Photoshop

Program Photoshop cieszy się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na swoją przejrzystość i łatwość w obsłudze. Jednocześnie, pozwala on na wykonywanie bardzo zaawansowanych projektów. Obrazy tworzone w tym programie, mają niezwykle wysoką jakość, co ma bardzo duże znaczenie dla tych, którzy na nim pracują. Program ma bardzo dużo dodatków i wtyczek, które po pierwsze ułatwiają rysowanie i „obrabianie” rysunków, a po drugie sprawiają, że na Photoshopie nawet osoby słabo znające się na projektowaniu szybko mogą rozpocząć pracę. Klienci pracujący na Photoshopie bardzo cenią ten program, a może raczej jego Twórców za to, że ciągle uaktualniają oni swoje dzieło, dostosowując go do najnowszych rozwiązań technologicznych, a także uwzględniając potrzeby tych, którzy program chcą kupić. Ponieważ Photoshop jest bardzo prosty w obsłudze, znakomicie nadaje się on dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektowaniem. Niesamowicie istotną sprawą jest też fakt, że osoby które mają zainstalowany ten program, mogą liczyć na pomoc ich Twórców gdy tylko mają oni z programem jakiś problem. Wszelkiego rodzaju problemy, rozwiązywane są błyskawicznie, a ponadto często można skorzystać z darmowych porad które poszerzają wiedzę posiadaczy programu.

Z całą pewnością wadą tego programu jest jego cena. Jest ona stosunkowo wysoka i nie każdy może sobie pozwolić na jego kupno. Rozwiązaniem tego problemu może być Photoshop na abonament, co pozwala na użytkowanie programu, pomimo braku środków na jego zakup. Niektórzy uważają też, że zajmuje on na dysku zbyt dużo miejsca, a ponadto mnogość opcji, nieco utrudnia korzystanie z niego, zwłaszcza na samym początku użytkowania.

Podsumowując, Photoshop jest programem, z którego może i powinien korzystać każdy, kto w jakiś sposób zajmuje się rysowaniem, projektowaniem czy też obróbką zdjęć czy obrazów. Efekty pracy na nim, zadowolą zarówno tych, którzy pracują na komputerze zawodowo, jaki i ci, którzy „bawią się” w rysowanie dla przyjemności. Z całą pewnością osoby mające w swoim komputerze Photoshopa, będą polecać go innym, gdyż jest to program praktycznie dla każdego.