Jakie są koszty budowy domu?

.Budowa domu to marzenie wielu Polaków. Ci, który mieli okazję je zrealizować wiedzą, że było warto, jednak potężne koszty, które przyszło im ponieść na budowę domu były większe niż przewidywali.

Jakie koszty budowy domu sa najwieksze?

Koszty budowy domu rozpoczynają się już w chwili zakupu działki budowlanej. Ceny działek osiągają sumy, które nierzadko są po prostu absurdalne. Tak się dzieje choćby w dobrych lokalizacjach dużych miast. Chcąc budować w takim miejscu trzeba się przygotować na to, iż w ekstremalnych sytuacjach koszt zakupu działki będzie większy od kosztu budowy domu.

Kolejne koszty to koszty dokumentacji

Dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia budowy, to kolejne koszty, których wysokość może być niemała. Projekt, koszty opinii, zezwoleń, pozwoleń, potwierdzeń – na to wszystko trzeba być przygotowanym. Po wydaniu kilku tysięcy złotych i odczekaniu ustawowego czasu możemy – choć nie musimy – otrzymać pozwolenie na budowę.

W chwili rozpoczęcia budowy pojawiają się kolejne koszty. Należy jednak powiedzieć wprost – koszt postawienia domu w stanie surowym jest stosunkowo mały, w porównaniu z kosztami, które czekają nas później. Największe koszty bowiem to koszty wyposażenia mieszkania i doprowadzenia budowy do końca. Tutaj kosztów jest multum. Instalacja elektryczna, regipsy albo wygładzanie ścian, instalacja wodna, ogrzewanie – śmiało można liczyć koszty w dziesiątkach tysięcy złotych.

Budowa domu to kosztowny proces

Patrząc na temat budowy domu od strony kosztów, bardzo szybko można zyskać wątpliwość, czy rzeczywiście warto się budować. Odpowiedź nie zawsze jest oczywista. Na pewno trzeba wiedzieć, że budowa pochłonie bardzo dużo pieniędzy i znacznie skomplikuje codzienne życie. Jeśli nas na to stać – nagrodą za niedogodności będzie możliwość mieszkania w doskonałym nowym domu. Jeśli jednak nasza sytuacja nie jest oczywista – może pojawić się problem z dokończeniem budowy a to już niezmiernie poważny kłopot. Dom nie dokończony nie nadaje się do zamieszkania więc staje się bezużytecznym miejscem. Warto tego unikać i w miarę możliwości kończyć budowę jak najszybciej.

Dodaj komentarz