Produkcja suplementów – czy to się opłaca?

Produkcja suplementów – czy to się opłaca?

Rejestracja suplementów diety w przeciwieństwie do leków i środków specjalnego przeznaczenia spożywczego obarczona jest mniejszymi obostrzeniami formalnymi. Firmy coraz chętniej wprowadzają na rynek suplementy, bo są one tanie w produkcji i łatwe do wprowadzenia na rynek – czy na ich produkcji można dobrze zarobić? Jak zarejestrować własny suplement diety?

Czym są suplementy diety i dlaczego są tak popularne?

Suplementy diety to nie leki, choć często z nimi mylone nie są one nawet środkami specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Uproszczone procedury rejestracyjne i rosnący popyt sprawiają, że stają się one prawdziwą żyłą złota.

Rynek suplementów diety w Polsce wynosi w chwili obecnej prawie 6mld zł – zanotowaliśmy kolejny wzrost sprzedaży suplementów, który przekroczył 3% w stosunku do roku poprzedniego.

Do najpopularniejszych suplementów na naszym rynku zaliczamy:

  • probiotyki,
  • magnez,
  • preparaty na kości i stawy,
  • preparaty multiwitaminowe,
  • suplementy na odchudzanie.

Ciekawostką niech będzie fakt, że osoby z wyższym wykształceniem częściej sięgają po suplementy. Cieszą się one największą popularnością wśród kobiet w wieku 18-34 lat. Suplementy kupujemy w aptekach, drogeriach, sklepach spożywczych ale coraz większym rynkiem cieszy się sprzedaż internetowa. To właśnie na internetowych zakupach zostawiamy najwięcej pieniędzy!

Jak “wypuścić” swój własny suplement diety na rynek?

Najważniejsza jest receptura! Jeśli nie jesteś z wykształcenia chemikiem i nie masz odpowiednich uprawnień możesz swoją pracę zlecić odpowiedniej firmie. Laboratoria w kraju bardzo chętnie opracowują receptury. Ty musisz wybrać dolegliwość, w której ma pomagać twój produkt, resztą zajmą się fachowcy.

Opracowanie receptury wcale nie musi być drogie – wystarczy zamówić je w firmie, która zajmie się później produkcją twojego preparatu. Często w takim przypadku receptura opracowywana jest za darmo.

Oczywiście nie można wyprodukować kilkudziesięciu opakowań suplementu – byłoby to nieopłacalne. Musisz liczyć się z tym, że zamówienie będzie liczone w tysiącach opakowań.

Kolejnym krokiem jest wybór nazwy i projekt opakowania, który również zlecisz osobom, które znają się na tej robocie. Ty musisz zająć się rejestracją swojego suplementu. W calu wprowadzenia suplementu na rynek musisz dokonać zgłoszenia do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który może poprosić cię o wykonanie odpowiednich badań.

Pamiętaj, że organem uprawnionym do nadzorowania procesu wprowadzania suplementu diety do obrotu jest Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Ile kosztuje produkcja własnego suplementu diety?

Jesteś zainteresowany produkcją własnego suplementu? Przeglądasz popularne rankingi odżywek i suplementów takie jak https://dopilar.pl i zastanawiasz się ile można na tym zarobić? Trudno będzie jednoznacznie oszacować koszt wyprodukowania danego suplementu.

Wszystko zależy od tego, na co ma być dany preparat – na cenę wpływa między innymi:

  • skład danego preparatu,
  • wielkość opakowania,
  • ilość zamówionych opakowań.

Cena jednostkowego opakowania suplementu na odchudzanie czy wypadanie włosów powinna mieścić się w przedziale kilku-kilkunastu złotych. Niestety samo wyprodukowanie preparatu to tylko połowa sukcesu bo najważniejsza w tym biznesie jest….

Reklama – bez niej ani rusz!

Promocja własnego produktu to chyba największe z wyzwań, jakie czeka osobę, której marzy się wypuszczenie na rynek własnego środka. Nawet najskuteczniejszy preparat bez odpowiedniej reklamy nie będzie miał siły przebicia!

Najdroższa bez wątpienia może okazać się reklama w TV – jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę i nie dysponujesz gigantycznym budżetem to będziesz musiał obejść się bez niej. Z powodzeniem można jednak do promocji własnego produktu wybrać internet.

Popularne blogi, reklamy na portalach powiązanych z tematyką naszego suplementy czy wreszcie współpraca z influencerami – to wszystko może sprawić, że twój produkt zacznie zarabiać całkiem dobre pieniądze.

Odpowiednio promowany produkt można wprowadzać do sklepów lub aptek – sprzedażą można zająć się również wykorzystując własne platformy – coraz więcej suplementów diety kupić można wyłącznie przez internet. Gdy popatrzymy na ich ceny i uświadomimy sobie o jak dużej przebitce mówimy mamy coraz większą ochotę na produkcję własnego preparatu na odchudzanie czy kolejnych tabletek na wypadanie włosów.