Szczoteczka manualna czy elektryczna?

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

Mycie zębów to czynność, którą powinniśmy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie. Rano po wstaniu z łóżka oraz wieczorem, kiedy już skończymy z jedzeniem i słodkimi napojami. Po wieczornym myciu zębów możemy tylko pić wodę. Jeśli skusimy się na przekąskę powinniśmy, przed pójściem spać ponownie umyć zęby. Pożądane było by oczywiście mycie zębów po każdym posiłku jednak w praktyce każdy z nas dobrze wie jak to wygląda.

OD KIEDY MYĆ ZĘBY

Zęby powinniśmy myć od samego początku, czyli od wtedy kiedy się one pojawiają. Czyli około 6 miesiąca życia dziecka. Co więcej, nawet niemowlaka powinniśmy przyzwyczaić do tego, że już niedługo będzie trzeba myć zęby. Wacikiem bądź gazą zwilżoną wodą i owiniętą na palec należ przemywać mu dziąsła. Dzięki temu nie tylko zachowujemy czystość jamy ustnej co jest bardzo ważne. Ponadto, kiedy przyjdzie czas na szczoteczkę ułatwimy sobie sprawę. Dziecko nie będzie panikować bo przecież to dla niego normalne. Jedynie pojawi się nowy przedmiot czyli szczoteczka do zębów. Do czasu kiedy dziecko osiągnie dostateczną sprawność manualną obowiązek mycia zębów dziecka spoczywa na dorosłych czyli najczęściej na rodzicach. Do tego najlepiej wybrać szczoteczkę manualną. W aptekach mamy bardzo duży wybór szczoteczek, które dostosowane są do wieku dziecka. W zależności od wieku dziecka szczoteczka wykonana jest z materiałów, które są dla jego wieku najlepsze. Dziecko powinno także jak najwcześniej samemu próbować myć zęby. Nie oznacza to też, że rodzić powinien tego zaprzestać. Dziecko samodzielnie nie jest w stanie dokładnie umyć zębów. Zatem jeśli skończy, rodzic powinien skontrolować i poprawić to czego dziecko nie było w stanie zrobić samodzielnie.

PASTA DO ZĘBÓW

Pasta do zębów ma służyć do ich mycia, a nie do jedzenia. To podstawowa zasada, którą powinniśmy kierować się przy wyborze pasty, poza wiekiem osoby, dla której ma być przeznaczona. Kupując pasty o smakach jedzenia nie zachęcimy dziecka do mycia zębów, a raczej do jedzenia pasty. Trzeba u niego wypracować nawyk mycia zębów, przykładowo poprzez wspólne mycie zębów z rodzicami,a nie o smaczną pastę do zębów.

SZCZOTECZKA ELEKTRYCZNA CZY MANUALNA

Dla małych dzieci z zębami mlecznymi wystarczy szczoteczka manualna. Powtórzymy jeszcze, że w tym okresie obowiązek mycia zębów dziecku spoczywa na dorosłym. Nie chodzi tu tylko o przypomnienie o konieczności umycia zębów, a o wykonanie tej czynności za dziecko. Szczoteczka manualna, ze względu na odstępy zębów mlecznych między sobą, w zupełności wystarczy.

Szczoteczka manualna jest dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Trzeba jednak pamiętać aby wybrać prawidłową do swojego wieku metodę szczotkowania.

Szczoteczka elektryczna jest dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych. Nie mają one najczęściej takich zdolności manualnych jak osoby w pełni sprawne, jest to więc dla nich znaczne ułatwienie ale i zapewni utrzymanie higieny jamy ustnej.

Szczoteczka elektryczna może być przeznaczona także dla dzieci, jednak nie szybciej niż od ok. 10 lat wzwyż. Szczoteczka elektryczna odmierza czas mycia zębów oraz dotrze w miejsca, w które szczoteczką manualna bez dobrej techniki nie dotrzemy. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci.

Dorosły również bez przeciwwskazań może korzystać ze szczoteczki elektrycznej. Często ze względu na pośpiech jest to łatwiejszy sposób na prawidłowe mycie zębów niż szczoteczka manualna.

Szczoteczką manualną przy odpowiedniej technice można uzyskać takie same efekty, jak przy pomocy szczoteczki elektrycznej. Poza mniejszymi dziećmi gdzie zaleca się szczoteczki manualne, osobami z ograniczoną zdolnością manualną gdzie zalecane są szczoteczki elektryczne, każdy wybór jest dobry. Najważniejsze jest regularne mycie zębów, niezależnie czy szczoteczką manualną czy elektryczną.