Java powstała w 1995 roku, a więc ćwierć dekady temu. Wiele się w programowaniu i ogółem mówiąc technologii od tego czasu zmieniło, a jednak wciąż bije ona rekordy popularności. Poszukiwane są ogromne ilości specjalistów w dziedzinie tego języka, a ich wynagrodzenie może imponować. Jednak wszystko musi się kiedyś skończyć, a w programowaniu na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się tyle nowości i innowacji, że trudno nie zastanawiać się nad tym, jaka przyszłość czeka niemłodą, ale wciąż bardzo często wykorzystywaną Javę. Jak długo jeszcze będzie ona tak istotna?
Java cały czas jest aktualizowana
Na samym początku należy wskazać, że Java co prawda powstała w 1995 roku, ale to nie jest już ten sam język. Od tego czasu powstało wiele jej wersji, a z każdą kolejną wprowadzano wiele zmian https://techpolska.pl/java-9-zmiany/. Język był więc wielokrotnie modyfikowany i rozwijany.
Aktualna wersja, Java SE 13, została dopuszczona do użytku we wrześniu 2019. Następnej, o nazwie Java SE 14, możemy się spodziewać w marcu 2020, jako że począwszy od Java SE 9 twórcy zobowiązali się dostarczać aktualizacje co dokładnie pół roku.
Przy tym trzeba nadmienić, że spora część programistów nie decyduje się na korzystanie z nowszych wersji, a zamiast tego używa tych, które z różnych względów cieszą się największą sympatią (np. Javę SE 8).
Regularne i wartościowe zmiany https://techpolska.pl/java-9-zmiany/ mają być tym, co zapewni Javie przetrwanie na dłuższą metę.
Nie ma wystarczająco dobrych alternatyw
Prawdą jest, że w ciągu ostatnich kilkunastu-kilkudziesięciu lat pojawiły się języki, które niektóre elementy wykonywane również przez Javę robią lepiej. Póki co nie udało się jednak znaleźć całościowej alternatywy i nie zapowiada się, aby w niedalekiej przyszłości miało to miejsce.
Java jest językiem niezwykle wielofunkcyjnym: można za jej pomocą tworzyć aplikacje na wszelkie systemy operacyjne, ale także na urządzenia mobilne. Dzięki temu znajduje się dla niej ogrom różnorodnych zastosowań, co sprawia, że programiści Javy są tak chętnie rozchwytywani.
Co ważne, Java jest też stosunkowo łatwym do nauczenia się językiem – przynajmniej jeśli mamy jakieś wcześniejsze doświadczenie z programowaniem, dla całkowitych nowicjuszy poleca się mimo wszystko inne języki.
Jak długo będziemy jeszcze używać Javy?
Nie da się odpowiedzieć na to pytanie konkretną datą, ale można przewidywać, że koniec Javy nie nastąpi w najbliższej przyszłości. Mimo upływu lat nie traci on wcale na popularności, a liczba jego zastosowań tylko się zwiększa.