Gratin Dauphinois

Klasyk kuchni francuskiej

Potrawa pochodzi z historycznego regionu Dauphiné, który obecnie znajduje się  granicach Rhône-Alpes – Lyon, Grenoble i Saint-Étienne, blisko do Szwajcarii i Włoch. Najstarsze wzmianki  pochodzą z końca 18 wieku, Gratin Dauphinois podano jako garnirunek do jakiegoś ważnego, oficjalnego obiadu.

Istnieje je kilka wariantów przepisu – Escoffier dodaje jajka, można zrobić wersję z selera lub cukinii, wersja savoyard jest bez mleka ale za to z bulionem i serem. Proste i smaczne danie.

Składniki:

Na foremkę o średnicy 20 cm i wysokości 4 cm /nie taka jak na zdjęciu/, porcja na ok 2 osoby.

-ząbek czosnku,
-gałka muszkatołowa,
-sól i pieprz,
-250 ml słodkiej, tłustej śmietany,
-500 g ziemniaków,
-odrobina startego sera /opcjonalnie, w tradycyjnym przepisie nie ma sera

Wskazówki:

Ziemniaki powinny być zwarte – typ A. Po pokrojeniu nie płuczemy ziemniaków
Czas pieczenia zależy od wielkości porcji, grubości pokrojonych ziemniaków, i grubości całej potrawy i może dojść do 2 h.
Jeżeli robimy dużą ilość Gratin, to najlepiej podgotować ziemniaki w mleku, które potem mieszamy ze śmietaną
można wstępnie podgotować w garnku.

Gratin Dauphinois – Przygotowanie:

Ziemniaki obrać i pokroić w  plastry równej grubości. Czosnek obrać, wycisnąć i wysmarować nim blachę Wysmarować blachę masłem Śmietanę zredukować w garnku Układać warstwy śmietany i ziemniaków doprawiając solą, pieprzem i gałka muszkatołową Opcjonalnie posypać startym serem /wariant nie tradycyjny/ Wstawić do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika i piec ok 45 (sprawdzić nożem lub widelcem czy ziemniaki nie są surowe i czy wierzch się zarumienił).