Fotowoltaika a ekologia

Obecnie coraz więcej osób jest świadomych postępujących zmian klimatycznych, bowiem efekty globalnego ocieplenia klimatu stają się coraz bardziej widoczne oraz dotkliwe. Bardzo częstym krokiem ku bardziej zrównoważonej gospodarce energetycznej jest inwestycja w fotowoltaikę, czyli w odnawialne źródła energii.

Warto zaznaczyć, iż jedną z głównych przyczyn zmian klimatu jest zbyt duża emisja CO2, jest to spowodowane przede wszystkim energetyką węglową oraz innymi paliwami, które używane są jako opał w piecach. Aczkolwiek należy pamiętać, iż emisję zanieczyszczeń można w znacznym stopniu zredukować!

Odnawialne źródła energii – rodzaje

Ekologiczne źródła energii w znacznym stopniu współpracują z ekonomią, według ekonomicznego punktu widzenia mają bardzo korzystny wpływ na środowisko. W obecnym czasie wśród najbardziej popularnych i najszybciej się rozwijających źródeł energii są: energia wiatrowa, wodna oraz słoneczna. Jednakże nad wszystkim źródłami energii odnawialnej to fotowoltaika ma ogromną przewagę, przede wszystkim ze względu na prostotę instalacji.

Jest ona bowiem bardzo łatwa w montażu, prosta w obsłudze, aby dokonać jej instalacji nie potrzeba zbyt dużo wymagań. Dużą zaletą tego zastosowania jest fakt, iż fotowoltaika w przeciwieństwie do innych rozwiązań nie emituje żadnych szkodliwych substancji źle oddziałujących na florę i faunę, poza tym nie emituje również żadnych dźwięków. Warto dodać, iż panele fotowoltaiczne mogą zostać umieszczone zarówno na dachu budynku jak i na gruncie.

Fotowoltaika a oszczędność

Obecnie działa program, który udziela specjalnego wsparcia finansowego przeznaczonego na przeprowadzenie instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie obejmuje w swoim zakresie:

  • wymianę kotłów
  • montaż paneli słonecznych
  • montaż kolektorów słonecznych, służących do podgrzewania wody
  • instalację pompy ciepła
  • instalację fotowoltaiki

Instalacja paneli jest inwestycją bardzo przyszłościową, bowiem koszt montażu zwraca się w bardzo szybkim czasie, inwestycja oznacza przede wszystkim mniejsze rachunku za prąd. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy opłaty stale rosną między innymi z powodu wysokich kosztów za emisję dwutlenku węgla. Czysta energia, która jest produkowana poprzez instalację fotowoltaiczną bardzo pozytywnie wpływa na niezależność energetyczną całego kraju.

Odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika są rzeczywiście bardzo ekologiczne i warto w nie inwestować! Bardzo ważnym czynnikiem jest zapobieganie zmianom klimatycznym, oraz bezemisyjność. Fotowoltaika zdecydowanie obniża emisję gazów cieplarnianych!

Dodaj komentarz