Ekologiczne gospodarstwo rolne – czyli jakie?

Ekologiczne gospodarstwo rolne – czyli jakie?

Ekologia jest obecnie tematem numer jeden, o którym mówi każdy – organizacje międzynarodowe, rządy państw, politycy, naukowcy, ale też zwykli ludzie. Wprowadzane są coraz to nowe prawa i regulacje, które zobowiązują firmy i rolników do większej dbałości o środowisko naturalne. Swoimi portfelami głosują także konsumenci, którzy coraz częściej decydują się na korzystanie z ekologicznych opcji, nawet jeśli są droższe. W kontekście ekologii i rolnictwa mówi się o wielu różnych mniej lub bardziej opłacalnych rozwiązaniach. Jednym z nich jest chociażby fotowoltaika https://suncrew.pl/dla-rolnika/ . Wobec tego czym właściwie jest ekologiczne gospodarstwo? Jakie warunki musi spełniać?

Ekologiczne gospodarstwo – zasady

Żeby móc nazwać gospodarstwo ekologicznym, musi ono spełniać kilka wymagań. Po pierwsze, zabrania się stosowania środków chemicznych (poza kilkoma dozwolonymi środkami owadobójczymi). Wykluczone jest wykorzystywanie organizmów genetycznie modyfikowanych, a więc tak zwanego GMO. Warzywa, owoce czy inne rośliny muszą być nawożone nawozem naturalnym. Celem tych wszystkich wymogów jest nie uprzykrzenie rolnikom życia, a sprawienie, ze ich produkty będą wytworzone z jak najmniejszą szkodliwością dla środowiska naturalnego.

W wielu gospodarstwach znaleźć można także zwierzęta. Niektórzy ze względów humanitarnych i dbałości o środowisko rezygnują z konsumpcji produktów odzwierzęcych całkowicie, innym jednak wystarczy, jeśli spełnione zostanie kilka wymagań. Chodzi oczywiście o to, aby zwierzęta przebywały w komfortowych warunkach, a ubój przebiegał w możliwie najszybszy i najmniej bolesny sposób.

Ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej

Gospodarstwa rolne potrafią być stosunkowo energochłonne, co ma zarówno negatywny wpływ na środowisko, jak i na zasobność portfeli rolników. Ceny prądu tylko rosną, wobec tego stanie się swoim własnym dostawcą energii, a do tego energii odnawialnej, jest opłacalne nie tylko wizerunkowo, ale też finansowo. Fotowoltaika https://suncrew.pl/dla-rolnika/ umożliwia generowanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Jedyne, co potrzebujemy, to odrobina przestrzeni w dobrze nasłonecznionym miejscu (na przykład na dachu). Ponadto do takiej inwestycji możemy liczyć na dopłatę rządową, a także możemy ją sobie odpisać od podatku, więc nie jest to aż tak bardzo wielki wydatek.

To, ile zasad obowiązuje ekologiczne gospodarstwa niejednego rolnika mogłoby przyprawić o zawroty głowy. Trzeba jednak pamiętać, że po pierwsze jest tak w trosce o środowisko naturalne, a po drugie wbrew pozorom może to przynosić wcale nie straty finansowe, ale nawet zyski.