Czy instalacja fotowoltaiki w domu się opłaca?

Czy instalacja fotowoltaiki w domu się opłaca?

Coraz więcej osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych zastanawia się nad instalacją fotowoltaiki. Z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami na temat tego, że jest to inwestycja, która się zwraca i pozwala zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Czy rzeczywiście tak jest i czy fotowoltaika dla domu naprawdę się opłaca?

Co daje fotowoltaika w domu?

Zadaniem paneli słonecznych jest przede wszystkim zmniejszenie rachunków za prąd. Co roku dostawcy prądu podwyższają ceny energii elektrycznej, a co za tym idzie za kilkanaście lat może nas ona naprawdę sporo kosztować. Instalując fotowoltaikę w swoim domu po jakimś czasie możemy liczyć na zwrot z inwestycji w postaci praktycznie darmowej energii elektrycznej, która została wytworzona przez naszą własną elektrownię (panele fotowoltaiczne). Dzięki temu w perspektywie kilkunastu lat możemy naprawdę sporo zaoszczędzić i stać się niezależni od dostawców prądu. Dodatkowym plusem paneli fotowoltaicznych jest to, że są one przyjazne dla środowiska. Jeśli zależy Ci na dobru naszej planety, która niestety jest coraz bardziej wyniszczana przez ludzi to instalacja fotowoltaiki w domu da Ci poczucie, że w mniejszym stopniu przyczyniasz się do działania na szkodę natury.

Cena fotowoltaiki

Wielu osobom wydaje się, że fotowoltaika się nie opłaca, ponieważ jest stosunkowo droga. Zapominają jednak o tym, że jest to inwestycja na lata, która po jakimś czasie się zwróci. Decydując się na instalacje paneli słonecznych na swoim dachu, musisz myśleć długoterminowo. Kilkanaście tysięcy złotych rzeczywiście może wydawać się dużą kwotą, jednak w perspektywie czasu jest to inwestycja, która pozwala Ci zaoszczędzić duże pieniądze. Na początku więc sporo zapłacisz, ale już po kilku latach zobaczysz, że warto było w to zainwestować pieniądze. W zależności od wielkości domu i zapotrzebowania na energię koszt paneli słonecznych może się bardzo od siebie różnić. Do tego dochodzi montaż i sprzęt taki jak np. inwerter, który zmienia prąd stały na przemienny, liczniki, kable itd. Szacuje się, że przeciętna czteroosobowa rodzina w Polsce zużywa około 4 MWh prądu. Koszt takiej instalacji może wynosić około 20–30 tysięcy złotych. Cena zależy m.in. od tego, jakie panele wybierzemy, ile paneli potrzebujemy, gdzie będzie instalowana fotowoltaika i na usługi jakiej firmy się zdecydujemy. Pamiętaj jednak, że możesz uzyskać dofinansowanie, a większość instalacji fotowoltaicznych zwraca się po ok. 7-9 latach. Fotowoltaika dla domu jest więc opłacalną inwestycją, która może pomóc Ci zminimalizować rachunki za prąd praktycznie do zera i cieszyć się niezależnością energetyczną.

Dodaj komentarz