Czym zajmuje się logistyk?

Czym zajmuje się logistyk?

Logistyka zyskuje w ostatnich latach na popularności. Nic dziwnego, ponieważ odpowiednie zarządzanie logistyczne w firmach przynosi efekty w postaci większych zysków. Dlatego też profesjonalni logistycy są potrzebni w każdym szanującym się przedsiębiorstwie. Czym zajmuje się logistyk? Przybliżymy nieco ten temat.

Logistyk, czyli kto?

No właśnie, czym zajmuje się logistyk? Zapewne większość z was kojarzy logistykę z transportem. Rzeczywiście mają ze sobą wiele wspólnego, jednak logistyk zajmuje się także wieloma innymi sprawami. Poza kontrolowaniem przepływu materiałów i surowców z zakładów produkcyjnych do magazynów oraz z magazynów do kolejnych zakładów musi on także na bieżąco współpracować z innymi działami w firmie. Oznacza to, że logistyk musi posiadać nie tylko szeroką wiedzę z zakresu transportu i dystrybucji, ale także planowania, marketingu, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego. Dlaczego? Dlatego, że od tych wszystkich spraw zależy powodzenie jego działań. Logistyk zajmujący się zaopatrzeniem musi np. cały czas kontrolować sytuację w dziale produkcji – sporządza zatem raporty i analizy związane z przepływem towarów i sprawdza, czy wszystko się zgadza. Jednocześnie musi on przewidywać popyt i kontrolować realizację zamówień. Do tego często dochodzi obsługa klienta, pakowanie towaru czy obsługa zwrotów i reklamacji. Gospodarowanie odpadami także należy do zadań logistyka.

Logistyk zajmuje się również wspomnianym transportem. Do jego zadań należy wybór odpowiedniego środka transportu oraz ustalenie szczegółów przewozu. Ponadto musi on działać w taki sposób, aby zoptymalizować korzyści płynące z wymiany towarowej dla uczestników tejże wymiany – mówiąc wprost, musi tak zaplanować wszystkie działania, aby wszyscy byli zadowoleni.

Jak widzisz logistyk zajmuje się wieloma aspektami jednocześnie. Zadania, które są mu powierzone powinny być tak przez niego zaplanowane, by odbyły się jak najszybciej – na każdym etapie dystrybucji. Do tego ważna jest minimalizacja kosztów transportu i ewentualnych strat, co także należy do zadań logistyka. Dobry logistyk musi więc „mieć głowę na karku”, ponieważ wszystkie jego działania wpływają na poziom i jakość oferowanych przez firmę usług.

Kto ma szanse w logistyce

Praca logistyka nie należy do łatwych. Osoba, planująca zostać logistykiem powinna cechować się cierpliwością, odpornością na stres oraz musi umieć podejmować ważne decyzje w krótkim czasie. Ważna jest także umiejętność posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym, znajomość podstaw rachunkowości, a także umiejętność pracy w zespole. Niektóre firmy wymagają od logistyka znajomości języka obcego, co w obecnych czasach nie powinno nikogo dziwić. Zatem osoba, która nie zna chociażby języka angielskiego raczej nie powinna szukać pracy w firmie oferującej międzynarodowy transport. Wiesz już, czym zajmuje się logistyk. Zapewne wywnioskowałeś, że jest to zawód, w którym liczy się kontakt z ludźmi. W związku z tym przyszły logistyk nie może być nieśmiały – ta praca wymaga otwartości i łatwości w nawiązywaniu kontaktów. Logistyk to z pewnością zawód przyszłości, jest co prawda bardzo wymagający, ale na pewno daje równie wiele satysfakcji!

Ile zarabia logistyk?

Myśląc nad tym, czym zajmuje się logistyk jest niemała szansa, że zadamy sobie również pytanie ile zarabia przedstawiciel tego właśnie zawodu. W końcu jest to na ogół jeden z czynników, który decyduje o podjęciu jakiejś pracy. Niestety nie jest to jeden z zawodów, w którym możemy zarobić fortunę, ale jak na polskie warunki nie jest to również mało płatna praca. Aż 50% logistyków zarabia w okolicach 2830 złotych netto. Pozostałe 50% rozkłada się tak: 25% około 2265 złotych netto i 25% około 3410 złotych netto. To właśnie ta najniższa płaca może być szczytem możliwości dla osób, które formalne wykształcenie z zakresu logistyki wyciągnęły jedynie z technikum. To pracownicy legitymujący się dyplomem szkoły wyższej mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Studia licencjackie (pierwszego stopnia) z zakresu logistyki trwają 3,5 roku, a ich absolwent może tytułować się inżynierem logistyki. Wtedy też otwiera się możliwość zostania magistrem po dodatkowym 1,5 roku kształcenia. Jest to z pewnością zalecana ścieżka rozwoju zawodowego w kierunku logistyki. Jeśli studia dzienne nie są dla kogoś możliwe, zawsze istnieje opcja podjęcia pracy jako logistyk po technikum za niskie wynagrodzenie i dokształcanie się w tym czasie na studiach zaocznych. Dzięki temu po uzyskaniu dyplomu absolwenta szkoły wyższej będziemy mieli już długie doświadczenie zawodowe, co da nam przewagę nad konkurencją. Konkurencji jest w końcu sporo, bo logistyka to obecnie jeden z najbardziej obleganych kierunków inżynierskich w Polsce. Co oczywiste, dochody logistyka rosną wraz z nabywaniem większego doświadczenia i stażu pracy. Pewne różnice w wynagrodzeniach występują także w zależności od rejonu Polski, o który chodzi – na najwyższe zarobki mogą liczyć, jak można się łatwo domyślić, logistycy z Warszawy i okolic. Na zarobki rzędu nawet 20 tysięcy złotych brutto mogą zaś liczyć jedynie dyrektorzy ds. logistyki w wielkich firmach.

Czy warto zostać logistykiem?

Logistyk jest zawodem, na który od kilku lat coraz bardziej zwiększa się zapotrzebowanie. Można z pewnością powiedzieć, że jest on przyszłościowy. Nie jest jednak dla każdego i jeśli ktoś liczy na łatwe pieniądze przy niewielkim wysiłku, z pewnością nie będzie to praca dla niego. Jeśli to, czym zajmuje się logistyk wydaje się dla Ciebie interesujące, nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować kształcić się w tym kierunku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że obecnie wiele osób również decyduje się na taki krok i nie każdy będzie w stanie odnieść spektakularny sukces. Dużo zależy od zaangażowania i własnych predyspozycji.