Co trzeba mieć w samochodzie?

Co trzeba mieć w samochodzie?

Samochód, którym jeździmy powinien być przede wszystkim bezpieczny, zarówno dla nas jako kierujących, ale także dla pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Zazwyczaj każdy samochód jest odpowiednio wyposażony przez samego producenta. Jednak są rzeczy, o które właściciel pojazdu musi zatroszczyć się samodzielnie. Co trzeba mieć w samochodzie? Sprawdź!

Producent samochodu musi skupić się przede wszystkim na tych elementach, które umożliwią uzyskanie homologacji i odpowiednich certyfikatów, bez których nie mógłby być dopuszczony do ruchu. Natomiast każdy właściciel samochodu musi w późniejszym czasie tak dbać o swój pojazd, by elementy umieszczone przez producenta były sprawne. Jeśli zaniedba swój pojazd to funkcjonariusz policji ma prawo nałożyć mandat choćby z tego powodu, że w samochodzie nie działa spryskiwacz. Dlatego też wykonywane są przeglądy aut, by dopilnować bezpieczeństwa.

Poza wyposażeniem producenta kierowca musi pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach. Co trzeba mieć w samochodzie? Wbrew pozorom wcale nie jest tego dużo. Oczywiście jednym z najważniejszych elementów, bez którego nie będzie można się poruszać jest tablica rejestracyjna – ale o tym chyba wie każdy kierowca. Warto o tym pamiętać, bo jej brak wiąże się z mandatem w wysokości 100 złotych. Musisz także mieć przy sobie prawo jazdy.

Co trzeba mieć w samochodzie – Wyposażenie obowiązkowe

Trójkąt

W samochodzie trzeba mieć trójkąt. W razie jakiejkolwiek kolizji czy awarii samochodu ustawiamy go w odpowiedniej odległości, by inni użytkownicy ruchu mogli w porę zareagować i ominąć nasz pojazd.

Gaśnica

Gaśnica także jest potrzebna w samochodzie. Ważne, by była umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu w razie konieczności będzie można szybko z niej skorzystać. W przypadku gaśnicy wielu kierowców zastanawia się czy konieczna jest jej legalizacja. Co prawda nie ma przepisów dotyczących obowiązku robienia przeglądu gaśnicy. Jednak ważne jest, by była ona sprawna. Jeśli zatem twoja gaśnica ma już swoje lata i gołym okiem widać, że zwyczajnie może już się nie przydać, lepiej wymienić ją na nową. Pamiętaj, że chodzi o bezpieczeństwo twoje i twoich bliskich.

Co trzeba mieć w samochodzie – Wyposażenie dodatkowe

Apteczka

Co trzeba mieć w samochodzie poza trójkątem i gaśnicą? Kolejnym elementem jest apteczka – choć nie jest to obowiązkowy, to warto zadbać o to, by znajdował się w samochodzie. W razie jakiejkolwiek stłuczki, nawet niegroźnej może dojść do uszkodzenia ciała – warto mieć przy sobie zestaw opatrunków i bandaż. Co więcej do skaleczenia może dojść podczas zmiany koła, wtedy też apteczka bardzo się przyda. Należy pamiętać, że prawo nakłada na nas obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Bez apteczki jedyne co możemy zrobić, to zadzwonić na pogotowie i policję. Jeśli zaś będziemy ją posiadali w samochodzie, jest szansa, że będziemy mogli uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

Koło zapasowe

A propos koła… Koło zapasowe także trzeba mieć w samochodzie. Choć jest to kolejny nieobowiązkowy element, bez niego nie poradzimy sobie kiedy „złapiemy gumę”. Warto zatem wozić je w odpowiednio dostosowanym miejscu. Pozwoli nam to zaoszczędzić sobie wiele stresu, frustracji i pieniędzy w sytuacji, kiedy nagle na trasie pojawi się potrzeba wymiany koła, a my nie będziemy mieli żadnego zapasowego przy sobie. Zmiana koła nie jest czymś trudnym i nawet bez szczególnej wprawy powinien być sobie w stanie z nią poradzić niemal każdy.

Zestaw narzędzi i lewarek

Skoro musimy liczyć się z koniecznością wymiany koła, to w samochodzie trzeba mieć również zestaw narzędzi, który nam to umożliwi. Potrzebny jest chociażby klucz, dzięki któremu odkręcimy popsute koło i przykręcimy nowe. Ponadto potrzebny będzie lewarek, aby unieść auto. Od czasu do czasu można także natrafić w sklepach na zestawy naprawcze, które mają pomóc w samodzielnej naprawie na przykład przebitego koła. Wymaga to jednak odrobiny umiejętności i dla kompletnych laików może być zbędne.

Kable rozruchowe

Nie znamy dnia i godziny, kiedy nagle akumulator może nam odmówić posłuszeństwa. Jest to zwłaszcza częste w zimę, ale nie tylko. Warto być na to przygotowanym i wozić w bagażniku samochodu kable rozruchowe. W większości przypadków i tak zalegają nam one w domu lub garażu, a w ten sposób możemy być pewni, ze zawsze będą pod ręką w razie potrzeby.

Kamizelka odblaskowa

Pamiętaj, że nieoczekiwana sytuacja może cię spotkać o każdej porze dnia i nocy. Kiedy musisz wyjść z auta na drodze publicznej po zmroku musisz mieć na sobie kamizelkę. Dlatego ten element też trzeba mieć w samochodzie. Jeśli w takiej sytuacji nie będziesz odpowiednio widoczny dla innych uczestników ruchu stwarzasz zagrożenie dla siebie i innych. Ponadto możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł. Pytając, co trzeba mieć w samochodzie kamizelka odblaskowa z pewnością jest rzeczą, którą można uznać za podstawową. Jest ona tania i łatwo dostępna, więc jej zakup nie powinien sprawić najmniejszego problemu, a może się w pewnym momencie nieoczekiwanie okazać przydatna.

Zapasowe żarówki

Bywa, że sami nawet nie zwrócimy uwagę na to, że nie działa nam któraś z żarówek i dowiemy się dopiero wtedy, kiedy zatrzyma nas z tego powodu policja. W zależności od postawy funkcjonariuszy może się to skończyć nawet mandatem, jeśli nie będziemy mieli przy sobie zapasowej żarówki do wymiany. Jest więc ona z pewnością dobrą odpowiedzią na pytanie, co trzeba mieć w samochodzie. Kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a w razie czego nie będziemy musieli w panice szukać najbliższej stacji paliw, aby kupić nową. Niestety czy tego chcemy czy nie żarówki w samochodach mają tendencję do przepalania się i jest duże prawdopodobieństwo, że wcześniej czy później spotka to i nas. Warto wtedy mieć przy sobie zapasową sztukę i oszczędzić sobie nerwów.

Nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Są także rzeczy, których nie musisz mieć przy sobie. 1 października 2018 r. weszły w życie przepisy, według których kierowcy mogą kierować pojazdem bez posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Co to oznacza? Od tego czasu, podczas kontroli drogowej funkcjonariusz nie może nałożyć mandatu za brak tych dokumentów. Są one jednak wymagane podczas przeglądu technicznego pojazdu. Wciąż nie obejdzie się bez posiadania przy sobie ważnego prawa jazdy.

Podsumowując, obowiązkowymi elementami wyposażenia samochodu są gaśnica i trójkąt. Jednak ze względów bezpieczeństwa warto mieć przy sobie apteczkę, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe czy zestaw narzędzi. Poza tymi rzeczami warto także wozić ze sobą linkę holowniczą czy kable rozruchowe, które pomogą wyjść z opresji w razie nagłego rozładowania akumulatora. Jako kierowca musisz myśleć nie tylko o tym, by uniknąć mandatu, ale także o bezpieczeństwie – powyższe rzeczy na pewno ci to ułatwią. Pamiętaj także, żeby przy wyjeździe samochodem za granicę sprawdzić, jakie obowiązują tam zasady dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. To, co u nas jest tylko wyposażeniem dodatkowym, w innych krajach może być wymagane.