Piaskowanie – sprawdź, dlaczego warto z niego skorzystać

Piaskowanie często porównywane jest do szlifowania. Oba te procesy jednak różnią się od siebie, gdyż efekty uzyskane przy pomocy piaskowania są zauważalnie lepsze. Za sprawą tej metody możliwe jest sprawne i dokładne oczyszczenie danej powierzchni w wysoce bezpieczny sposób. Skutkiem tego nabiera ona pożądanej szorstkości, co ułatwia dalsze zabiegi wykonywane na poddanemu piaskowaniu elemencie, i staje się bardziej wytrzymała na uszkodzenia. Dzięki omawianemu procesowi możemy mieć pewność, że pozostałości farby czy substancji oleistych zostały całkowicie usunięte. Tak oczyszczone części mogą zostać poddane starannej ocenie pod kątem pojawienia się na nich ewentualnych uszkodzeń podczas ich eksploatacji. Możliwość oględzin realnego stanu piaskowanych przedmiotów pozwala w porę zareagować i poddać je stosownej regeneracji.

Proces, o którym mowa, przebiega niezwykle sprawnie i szybko nawet wtedy, kiedy oczyszczany przedmiot posiada powierzchnię dużych rozmiarów. Dlatego też piaskowanie cieszy się coraz większą popularnością i zdecydowanie wygrywa z metodą manualną, która zabiera sporo czasu i wymaga wiele wysiłku, a efekty uzyskane tą drogą często pozostawiają wiele do życzenia.

Piaskowanie i jego zalety

Piaskowanie http://technostal.eu/piaskowanie-grudziadz/ elementów tj. felg, elementów maszyn itp., to bezpieczny sposób na ich oczyszczenie. Nie pozostawia ono zarysowań. Wręcz przeciwnie – powierzchnia, na której zostało ono wykonane, jest zauważalnie gładsza (dużo bardziej niż po wspomnianym wcześniej szlifowaniu). Ziarenka piasku, które wykorzystuje się w tym procesie jako materiał ścierny, precyzyjnie pozbywają się wszelkich niepożądanych powłok, które zostały wcześniej naniesione na przedmiot. Ten ostatni nabywa zaś większą odporność na uszkodzenia.

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to proces polegający na oczyszczaniu powierzchni z wykorzystaniem sprężonego powietrza i ścierniwa. Tym ostatnim jest najczęściej piasek (stąd też nazwa omawianej metody), który przed użyciem również zostaje dokładnie oczyszczony. Zdarza się jednak, że specjaliści wykorzystują także inne, równie skuteczne ścierniwo. Drobny materiał ścierny uderza o piaskowane elementy z odpowiednią siłą powodując ścieranie ich powierzchni. Jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka, co sprawia, że sposób ten jest wysoce precyzyjny i skuteczny. Gradacja ścierniwa zawsze zostaje odpowiednio dostosowana do potrzeb piaskowanego tworzywa. Sam proces sprawia wrażenie łatwego do przeprowadzenia. Warto jednak wiedzieć, że aby wykonać go prawidłowo niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Z tego powodu części, które chcemy oczyścić, lepiej powierzyć fachowcowi.

Dodaj komentarz