Co musisz wiedzieć o grzałkach elektrycznych

Co musisz wiedzieć o grzałkach elektrycznych

Grzałki elektryczne to urządzenia grzewcze, które wykorzystują przepływ energii elektrycznej na ciepło. Wykorzystywane są zarówno w gospodarstwach domowych (czajnik elektryczny, suszarka do włosów, pralka), jak i w gastronomii oraz przemyśle elektrycznym. Ze względu na dużą ilość różnych rodzajów grzałek elektrycznych na rynku, warto dowiedzieć się, którą z nich wybrać do swoich potrzeb.

Co musisz wiedzieć o grzałkach elektrycznych

Grzałki elektryczne często są używane jako element, który podgrzewa wodę w grzejniku. Chociaż przynoszą wiele korzyści, to ich budowania jest całkiem prosta. Składają się z dwóch podstawowych części:

  • rurki grzewczej: służy do przewodzenia energii elektrycznej, która ją rozgrzewa,
  • elektronicznego regulatora temperatury: utrzymuje temperaturę na ustalonym wcześnie poziomie.

Rodzaje grzałek elektrycznych

Na rynku producenci oferują wiele rodzajów grzałek elektrycznych.

Najpopularniejsze z nich to:

  • grzałki elektryczne rurkowe: stosuje się je przede wszystkim w gospodarstwach domowych (np. grzejniki) oraz w gastronomii (np. warzenie piwa),
  • grzałki patronowe: dzięki szczególnej budowie mają dużą moc na względnie niewielkiej powierzchni. Używane najczęściej w przemyśle przy ogrzewaniu form metalowych, dysz we wtryskarkach oraz wytłaczarkach,
  • grzałki elektryczne opaskowe: używa się ich przede wszystkim do podgrzewania rur i cylindrów.
  • spirale grzejne: konstrukcja oparta na drutach oporowych w kształcie spirali. Ten rodzaj grzałek jest w stanie stworzyć temperaturę przekraczającą 1000 stopni Celsjusza. Wykorzystywana w piecach do wytopu.

Jak wybrać odpowiednią grzałkę elektryczną?

Z powodu ilości dostępnych grzałek elektrycznych bardzo łatwo jest wybrać urządzenie, które nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego warto poznać podstawowe kryteria, według których oceniamy ten sprzęt.

W pierwszej kolejności należy wybrać właściwą moc grzałki elektrycznej. W przypadku wykorzystania urządzenia w gospodarstwie domowym trzeba dobrać sprzęt tak, żeby miał mniejszą moc niż grzejnik łazienkowy, do którego będzie zamontowana. Zazwyczaj odpowiednia moc grzałki waha się między 50 – 80% mocy grzejnika.

Kolejnym rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj regulacji oraz zabezpieczenia. Popularny zakres regulacji grzałek stosowanych do łazienek wynosi od 20 do 70 stopni Celsjusza. Niektóre modele mają opcję zabezpieczającą przed zamarzaniem wody.

Na samym końcu można się skupić na kwestiach estetycznych. Producenci zazwyczaj proponują szereg kolorów i kształtów, które możesz wybrać.