Bezpieczna pościel do łóżeczka — czyli jaka?

Dobry i bezpieczny sen małego dziecka często spędza sen z powiek niejednego dorosłego. Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając pościel dla niemowlaka, aby zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa? Trzeba zadbać o kilka czynników, takich jak: odpowiednie materiały, dobre zapięcie, dopasowany typ pościeli do wieku dziecka, czy bezpieczne barwniki. Każdy produkt, a szczególnie ten skierowany dla dzieci, powinien mieć oznaczenia, które ułatwiają dokonanie właściwego wyboru.

Certyfikat OEKO — Tex

O jakości produktów tekstylnych mających styczność ze skórą człowieka, czyli na przykład pościeli dla dzieci — świadczy certyfikat OEKO – TEX standard 100. Przyznawany jest on tym produktom, na których przeprowadzono badania weryfikujące obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji, które zagrażają konsumentom. Zatem certyfikowana pościel dla dzieci, to taka, która pomyślnie przeszła badania laboratoryjne, a oznacza to, że jest wolna od środków niekorzystnie wpływających na zdrowie ludzi. Pościele, kołdry, poduszki, bielizna pościelowa i dziecięca, która jest oznaczona symbolem OEKO-TEX nie posiada w swoim składzie formaldehydów, pestycydów czy substancji, które mogą wywoływać alergie. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe oznaczenie. Powinno ono zawierać logo, nazwę instytutu lub jednostki badawczej oraz numer certyfikatu. Występuje w postaci wszywki, metki lub wkładki.

GOTS – Global Organic Textile Standard

Sprawdzając jakość materiałów, z których wykonano pościel, można także spotkać inny typ certyfikatu, czyli GOTS. Jego obecność na metce świadczy o tym, że produkt wykonany z tkanin naturalnych przeszedł weryfikację na wszystkich etapach procesu produkcji — od surowca poprzez gotowy produkt. Pościele do łóżeczka dziecięcego, które mają taki certyfikat, są przyjazne dla środowiska.

Bezpieczne zapięcie

Nie tylko odpowiednie materiały i wysokiej jakości barwniki wpływają na bezpieczeństwo malucha w łóżeczku. Istotny jest także sposób zapinania pościeli. Zapięcie musi być trwale zamocowane do tkaniny, tak aby uniknąć oderwania, odpięcia czy odprucia się małych guziczków, końcówek zamków błyskawicznych czy innych drobnych elementów. Niemowlę nie może mieć dostępu do nich aby nie doszło do zadławienia.

Odpowiedni format dopasowany do wieku dziecka

Malutkie dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubranek. Podobnie jest z zabawkami, które jednego miesiąca cieszą, a w kolejnych mogą już nudzić. Wyrastanie, dotyczy też pościeli. Najważniejsze kryterium jest dopasowanie wielkości i sposobu przykrywania. Pościele do łóżeczka dziecięcego obejmują bowiem nie tylko kołderki i poduszki, ale także rożki. Te ostatnie są najlepsze dla noworodków, które nie potrafiłby same się jeszcze odkryć w przypadku nieintencjonalnego zakrycia główki. Różek po zawinięciu i zawiązaniu, jest zatem bardzo bezpieczną opcją. Natomiast dla starszych dzieci właściwe będą kołderki. Ich wielkość różni się od siebie, więc można ją dobrać do wzrostu dziecka. Najmniejsze zaczynają się od formatu 60 × 70 cm, większe 70 × 100 cm i 100 × 35 cm.

Wybór bezpiecznej pościeli dla dziecka nie jest tak trudny jak może się z początku wydawać. Jednak warto skupić się na kilku omówionych wyżej elementach aby zapewnić małym śpiochom najwyższe standardy.

Dodaj komentarz