Kamień piaskowiec to materiał, który znajduje zastosowanie w budownictwie i aranżacji wnętrz. Piaskowiec występuje w różnych kolorach oraz może mieć zróżnicowany skład. Sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Jakie są typy piaskowców i gdzie dokładnie możemy je zastosować? Zobacz, jakie zalety ma ten kamień.
Czym jest piaskowiec?
Piaskowiec to rodzaj kamienia naturalnego. Jest to drobnoziarnista skała osadowa, która powstaje z połączenia różnych minerałów, np. kwarcu, lub też miki z dodatkiem spoiwa krzemionkowego lub ilastego. W naturalnych warunkach piaskowiec występuje w różnej postaci i przybiera kolory od białego, przez żółty, szary, brązowy, a po czerwony, czy nawet czarny. Jego cechą charakterystyczną są warstwy kolorów, które prezentują się niezwykle efektownie. Z tego względu piaskowiec to chętnie wybierany materiał do aranżacji wnętrz.
Co ciekawe, jest też jednokolorowa forma piaskowca. Bogata paleta kolorystyczna, a także zróżnicowany skład przekłada się na to, że kamień piaskowca bardzo dobrze sprawdza się jako kamień elewacyjny. Służy również do obudowy kominków, oraz możemy go wykorzystać na przykład w ogrodzie.
Dlaczego warto użyć piaskowca do budowy?
Piaskowiec cieszy się popularnością ze względu na dużą ilość zalet. Wyróżnia go między innymi plastyczność, łatwość obróbki, a także szeroka paleta kolorystyczna. Ponadto świetnie prezentuje się we wnętrzach oraz na zewnątrz budynków. Do tego jest stosunkowo tani. Gdzie więc możemy wykorzystać piaskowca? Jak już wiesz, zastosowanie tego kamienia jest szerokie. Warto przy tym wiedzieć, że może przybierać różnorodne formy. Na przykład lekką, lub zbitą. Ten pierwszy rodzaj stosuje się w pomieszczeniach, jako element dekoracyjny, np. do ozdobnej budowy kominka, lub wykończenia ściany. Natomiast forma zbita piaskowca idealnie sprawdza się w warunkach zewnętrznych, na przykład jako materiał na elewację, czy schody. Czym jeszcze wyróżnia się piaskowiec?
Materiał ten dzięki swoim właściwościom fizycznym i chemicznym jest odporny na ogień, niską temperaturę oraz kwas. Co więcej, porowata struktura przekłada się na to, że kamień jest elastyczny i łatwy w obróbce, ale jednocześnie chłonie wodę. Z tego względu trzeba pamiętać o odpowiedniej impregnacji surowca, który będzie wystawiony na kontakt z wilgocią. Piaskowiec może znaleźć zastosowanie również w ogrodzie, na przykład jako materiał na murki oporowe, obrzeża oczek wodnych, tarasów, czy rabatek. Możemy wykonać z niego także schodki zewnętrzne czy też ułożyć jako kostkę brukową.