Technologia 5G co to jest i czy szkodzi zdrowiu?

Technologia 5G co to jest i czy szkodzi zdrowiu?

Mało kto nie ma już w każdym miejscu dostępu do Internetu za pośrednictwem smartfona. Wciąż ograniczają większość osób limity pakietów danych, ale nie da się zaprzeczyć, że internet mobilny to coś powszechnego i przydatnego. Wraz z nadejściem technologii 4G mogłoby się wydawać, że natrafiono wreszcie na sufit i szybciej oraz lepiej już być nie może. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to tak niemożliwe, a wręcz już niedługo stanie się rzeczywistością. Wobec tego technologia 5G co to jest? Czy rzeczywiście szkodzi zdrowiu, tak jak twierdzą zwolennicy teorii spiskowych? Komu może ona najbardziej się przydać?

Czym jest sieć 5G?

Naukowców zajmujących się tym tematem bardzo dziwi popłoch, jaki wywołała w społeczeństwie idea tej technologii. Dlaczego? Ponieważ 5G w zasadzie nie jest w żaden sposób rewolucyjne. To tylko kolejna ewolucja znanej już technologii internetu mobilnego, która zapewni jeszcze większą prędkość i wydajność – na tym zmiany się kończą.

Czy 5G jest użyteczne?

Niesamowicie, i to wbrew pozorom nie dla zwykłych obywateli. Różnica w prędkości jest ogromna – w niedalekiej odległości od anteny można nawet mówić o kilku gigabajtach na sekundę. Chociaż osobom prywatnym niewątpliwie może się to przydać, nie zrobi to w ich życiu ogromnej różnicy. Największa przydatność 5G leży gdzieś indziej. Dzięki tak szybkiemu przepływowi danych i minimalnemu opóźnieniu możliwe będzie wreszcie stworzenie inteligentnych miast czy fabryk, gdzie setki maszyn i urządzeń będą mogły ze sobą harmonijnie współpracować.

Czy 5G szkodzi?

Cały pomysł na to, że 5G jest szkodliwe na zdrowia wiąże się z niechęcią wielu osób wobec pola elektromagnetycznego i przekonania, że jest ono nam w stanie „usmażyć” mózgi. Pola wytarzane przez 5G czy nawet w przyszłości 6G nie są jednak w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia. Niepokój budzi gęstość rozmieszczenia anten, która znacznie wzrośnie wraz z rozbudową infrastruktury internetu mobilnego. Nie ma jednak powodu do obaw. Wciąż choćbyśmy 24 godziny na dobę spędzali w bezpośrednim sąsiedztwie anteny, jakikolwiek jej wpływ na nasze zdrowie jest wykluczony. Dodatkowo wcale nie muszą one szpecić naszych ulic i dachów, ponieważ mogą być ukryte chociażby w chodnikach. Nie warto więc wierzyć plotkom i mitom, które nie zostały poparte żadnymi wiarygodnymi badaniami naukowymi. Niemal wszyscy naukowcy są zgodni wobec tego, że fale elektromagnetyczne nie są dla człowieka żadnym zagrożeniem.

Technologia 5G co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie to temat, który dominuje media wraz z upublicznieniem planów rozbudowy infrastruktury sieci 5G w Polsce. Wbrew pozorom nie jest to jednak coś, czego powinniśmy się obawiać.