Przewodnik po stylach wnętrz – poznaj najpopularniejsze

Przewodnik po stylach wnętrz – poznaj najpopularniejsze

Coraz więcej osób urządzając swoje mieszkania i domy, trzyma się jednego stylu. Coraz bardziej odchodzimy od „miszmaszu” dekoracyjnego i ujednolicamy swoje wnętrza. Jeśli zależy Ci na spójnym wnętrzu to podczas wyboru mebli, koloru ścian, a nawet dodatków musisz kierować się jednym stylem. Aby nieco ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po stylach wnętrz i zapoznamy Cię z tymi najmodniejszymi. 

Styl rustykalny

Rustykalny styl to przede wszystkim drewno, ludowe wzory i proste formy. Ten sielski styl wywodzi się ze wsi i przywodzi na myśl wiejskie chatki. Nie oznacza to jednak, że nie można tak urządzić mieszkania w centrum miasta. Rustykalny styl to prawdziwa kopalnia pięknych, masywnych mebli, kredensów i komód. Kolorystyka jest raczej stonowana i zamyka się w jasnych, kremowych i beżowych barwach. Ożywieniem są jednak dodatki, które mogą mieć ludowe ornamenty.

Styl klasyczny

Ten styl może mieć różne oblicza, jednak stawia przede wszystkim na elegancje i spójność. W takich wnętrzach nie może zabraknąć drewnianych mebli, regałów z książkami, ciepłego oświetlenia i beżowych odcieni. Świetnie sprawdzą się także skórzane meble i tapicerowane fotele. Na ścianach mogą zawisnąć klasyczne obrazy w zdobionych ramach, a jeśli chodzi o dodatki, to koniecznie trzeba zaopatrzyć się w wysokie świeczniki i kryształowe misy. Grzejniki można schować za zabudową, aby nie wyróżniały się za bardzo na tle uporządkowanego wnętrza. Te z pozoru surowe elementy w połączeniu ze sobą mogą stworzyć naprawdę przytulne wnętrze.

Styl industrialny

Styl industrialny charakteryzuje się chłodem, który objawia się zarówno w kolorach, jak i materiałach. W pomieszczeniu o takim klimacie nie może zabraknąć bieli, szarości, a nawet czerni. Dobrze sprawdzą się także ceglane ściany lub beton. W industrialnym wnętrzu nie może zabraknąć metalu. Może on pojawić się na lampie, szafkach i stolikach. Jeśli chodzi o grzejniki, to najlepiej sprawdzą się te tradycyjne, metalowe jednak można pomalować je np. na czarno.

Styl boho

Boho spodoba się każdemu miłośnikowi barw, bo w tym stylu ani trochę ich nie brakuje. Styl boho to połączenie ze sobą z pozoru niepasujących wzorów i barw w ciekawe kompozycje. W takim pomieszczeniu nie może zabraknąć fantazyjnych mebli, obrazów, dywanów, miękkich i kolorowych poduszek, a także ręcznie robionych dekoracji. To styl, w którym dobrze będzie czuć się większość artystów, ponieważ nie ma jednej recepty na to, jak powinno wyglądać mieszkanie boho. Możemy łączyć ze sobą różne materiały, kolory i faktury tworząc całkowicie niepowtarzalne aranżacje.