Czego się uczyć jako początkujący programista?

Czego się uczyć jako początkujący programista?

Każdy doświadczony programista był kiedyś początkujący, a jednocześnie coraz częściej zauważane są tendencje, że wiele osób, chociaż na chwilę, próbowało swoich sił w IT. Czasami kończy się to dłuższym związkiem, czasami jest okazją do nabycia nowej umiejętności czy też po prostu zabawą. Jednocześnie wiele osób chce zostać w przyszłości programistami, ale jeszcze na początku swojej drogi nie wiedzą czego się uczyć.

Wybór języka programowania

Ta kwestia jest bardzo indywidualna i zależy w dużej mierze od naszych preferencji składniowych, może też nadużywana przez młodych adeptów IT, gdyż najważniejsze to pisać kod. Spośród innych wyróżniających się czynników jest kwestia tego czy jesteśmy ukierunkowani na konkretny obszar spośród IT (np. aplikacje internetowe, webowe), jakie są perspektywy zawodowe, jaka technologia zostaje nam narzucona na studiach (gdyż w takiej będzie łatwiej się rozwijać).

Najważniejsze jest jednak, żeby pamiętać, że nasz pierwszy wybór niekoniecznie musi być tym, przy którym zostaniemy do końca życia, a jednocześnie z wiekiem będziemy (czasem z chęci, czasem z przymusu) poznawać nowe technologie i wtedy łatwiej będzie nam zauważać różnice pomiędzy nimi i decydować, które z nich bardziej nam odpowiadają. Tylko pamiętaj, najważniejsze jest tworzenie projektów. To ono najbardziej rozwija nasze umiejętności.

Bazy danych

Nie da się być programistą nie znając w ogóle zagadnień związanych z bazami danych. Co prawda przetwarzanie danych to cały osobny sektor, ale prędzej czy później, z elementami baz danych i tak będziemy mieć do czynienia. Myślę, że warto na początek poznać relacyjne bazy danych i tutaj już kwestia indywidualna czy ktoś woli MySQL, PostreSQL czy też jakąś inną odmianę opartą na SQL. Zresztą różnice nie są znaczące. W przyszłości będzie jeszcze czas na nierelacyjne bazy danych, ale raczej nie będzie to optymalny wybór na początek naszej przygody z IT.

System kontroli wersji

System kontroli wersji albo też po prostu Git (jako że jest to najpopularniejszy spośród takich systemów) jest niezbędny w zawodzie programisty. Pisząc kod jakiegoś projektu łatwo zepsuć sobie dotychczasową pracę i wtedy z pomocą przychodzi nam Git, gdyż za jego sprawą powrócimy do wcześniejszej wersji projektu. W dodatku łatwiej jest współdzielić pliki pomiędzy nasz zespół. Serwis jak choćby Github czy Bitbucket może też stanowić nasze informatyczne portfolio.

Obsługa systemu operacyjnego

Warto uczyć się pracować na Linuxie. Ten system operacyjny jest często używany przez programistów w firmach i dobrze jest znać przynajmniej jego podstawy. Warto nauczyć się podstawowych komend basha, w razie czego umieć napisać jakiś jego prosty skrypt. Konieczne jest również sprawne przemieszczanie się w obrębie systemu plików. Konsola Windowsa cmd jest równie ważna. Konsole początkowo mogą wydawać nam się toporne, ale niektóre sprawy trzeba zrobić przez nie, a inne są z ich użyciem znacznie szybsze.

Podsumowanie

Nie da się od razu uczyć wszystkiego. Oczywiście najważniejsze jest rozwijanie myślenia algorytmicznego, rozwiązywania problemów i aspekty składniowe wybranego języka programowania. Należy jednak mieć też na uwadze bazy danych, systemy kontroli wersji czy konsole systemów operacyjnych. Są to aspekty, których i tak prędzej czy później będziemy musieli się nauczyć.