Kiedy mamy prawo skorzystać z ulgi na dzieci?

Ulga prorodzinna, popularnie nazywana ulgą na dzieci, to jedna z tych, która daje wielu rodzinom dodatkowy dochód, lecz z drugiej strony budzi sporo kontrowersji. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Ulga prorodzinna – dla kogo?

Warto mieć świadomość, że ulga na dzieci nie jest przeznaczona dla wszystkich podatników. Mogą  z niej skorzystać osoby, których dochody rozliczane są przez płatników (składają one PIT-37) bądź które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Ulga nie przysługuje podatnikom, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź podatku liniowego. Ponadto, z ulgi prorodzinnej nie będą mogli skorzystać podatnicy, którzy wychowują jedno dziecko, a ich dochody przekraczają 112 000 złotych (limit wynosi 56 000 zł dochodu na rodzica). Co więcej, jeśli w roku podatkowym dziecko uzyskało dochody, których wartość przekracza 3.089 zł, tracą oni prawo do ulgi prorodzinnej. Co istotne, z ulgi w dalszym ciągu można skorzystać, jeśli na wychowaniu podatnika pozostają małoletnie dzieci (bądź jedno dziecko, jednak wtedy należy wziąć pod uwagę roczny limit dochodów).

Ile wynosi ulga prorodzinna?

Wysokość ulgi na dziecko uzależniona jest od tego, jaka liczba potomstwa pozostaje na wychowaniu podatnika lub podatników. I tak wynosi ona:

  • 1112,04 zł na pierwsze bądź jedyne dziecko,
  • 1112,04 zł – na drugie dziecko,
  • 2000,04 zł – na trzecie dziecko;
  • 2700 zł – na czwarte i każde kolejne.

Co istotne, w tym kontekście nie ma znaczenia wysokość dochodów podatnika. Jest ona ważne w przypadku, gdy chcemy skorzystać z ulgi, a na wychowaniu mamy tylko jedno dziecko, jednak nie będzie brana pod uwagę, wyznaczając wysokość ulgi. Nie ma więc znaczenia, czy podatnik zarabia miesięcznie 2 tysiące złotych, czy też jego zarobki oscylują w okolicach 10 tysięcy złotych – obojgu z nich przysługuje ulga prorodzinna w takiej samej kwocie.

Jak skorzystać z ulgi, gdy rodzice składają osobne zeznania podatkowe?

Małżonkowie często składają wspólne zeznanie podatkowe, lecz nie jest to możliwe w każdej sytuacji. Jak skorzystać z ulgi, jeśli składamy dwie, osobne deklaracje? Otóż jest kilka możliwości. Z ulgi może wtedy skorzystać jeden rodzic, drugi natomiast nie uwzględnia jej w swoim zeznaniu. Możliwe jest również proporcjonalne wykorzystanie ulgi, na przykład pół na pół. Należy jednak pamiętać, aby nie przekroczyć sumy, która przysługuje na jedno dziecko. Nie ma również możliwości podwójnego skorzystania z ulgi.

Dodaj komentarz