Wykorzystywanie deszczówki

Wykorzystywanie deszczówki

Nadmierna ilość wody na naszej posesji to prawdziwe utrapienie. Kałuże i błoto mogą utrudniać nam przemieszczanie, a na dodatek wyglądają bardzo nieestetycznie. Zalegająca woda może prowadzić także do poważniejszych konsekwencji, jakimi jest zawilgocenie fundamentów. By zapobiec takim sytuacjom, należy wodę odprowadzić. Możemy ją także zagospodarować – by było nie tylko bezpiecznie, ale i pożytecznie.

Zatem – co zrobić z nadmiarem opadów? Wszyscy wiemy, że odprowadzanie ich do kanalizacji bytowej jest niezgodne z prawem. Pomysł, by kierować ją do sąsiada, także nie należy do najodpowiedniejszych. Bardzo rozsądną alternatywą jest więc kierowanie nadmiaru wody do kanalizacji burzowej – jest to sieć kanałów i rurociągów, które pomagają w usunięciu nadmiaru deszczówki z terenów mieszkalnych, bez obciążania oczyszczalni. Opad trafia do zbiorników wodnych albo do gruntu.

Jednak nie zawsze istnieje możliwość korzystania z podłączenia się do takiego systemu. Wówczas możemy wodę odprowadzić do cieku wodnego, bądź też rowu melioracyjnego. Ciekawym pomysłem jest także skonstruowanie oczka wodnego lub stawu, do którego kierowany będzie opad. Powinniśmy takie miejsce zabezpieczyć, szczególnie, gdy nasza działka leży na glebach przepuszczalnych – w przeciwnym razie zafundujemy sobie na posesji małe bagienko.

Poza tym bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest zbiornik na deszczówkę. Możemy wykorzystywać wodę spływającą z dachów, balkonów czy tarasów. Jak wykonać taką konstrukcję? Wystarczy podłączyć zbiornik rury spustowej do naszego systemu rynnowego. Taki manewr pozwoli nam zaoszczędzić ogromne ilości wody – możemy korzystać z niej nie tylko w trakcie nawadniania działki, lecz także do prac porządkowych czy spłukiwania toalet. W taki sposób możemy zaoszczędzić ponad 40% ilość potrzebnej wody – wykonanie specjalnej instalacji zwróci się bardzo szybko i pozwoli nam na ogromną oszczędność w ramach budżetu domowego.
Co do rodzaju zbiornika, to mamy spory wybór – w ofercie producentów odnajdziemy modele podziemne i nadziemne, wykonane z rozmaitych tworzyw i o wielu rozmiarach.