Osoby zainteresowane wynajmem mieszkania na czas studiów mogą rozpocząć poszukiwania na własną rękę lub skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa. Każda z tych metod ma swoje pozytywne i negatywne strony. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele czasu, a zależy nam na tym, aby znalezienie mieszkania było szybkie i spełniało wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania, warto skorzystać z pomocy pośrednika.
Korzystanie z pomocy agencji wiąże się z poniesieniem kosztów. Co wchodzi w cenę tychże usług? Pośrednik, jako „łącznik” między lokalem a osobami wynajmującymi, powinien najpierw przeprowadzić rozmowę z klientami, aby dowiedzieć się, czego konkretnie szukają (typ budynku, maksymalna cena czynszu, standard mieszkania, wyposażenie itp.). Na tej podstawie może dokonać wstępnej selekcji mieszkań, które potem przedstawia klientom, tzn. umawia ich na konkretny dzień i godzinę. W ten sposób można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Zainteresowani klienci przychodzą oglądać mieszkanie i decydują czy lokal im się podoba czy nie. Jeśli nie, pośrednik szuka dalej, aż do skutku.
Poza tym, zadaniem pośrednika jest także uczestnictwo w ewentualnych negocjacjach między właścicielem mieszkania a potencjalnymi najemcami. Pośrednik powinien pomóc swoim klientom nabyć mieszkanie w najbardziej optymalnej cenie. Co więcej, powinien dokładnie przejrzeć umowę najmu i w razie potrzeby sprawdzić lub wyeliminować z niej „podejrzane” punkty. Tak więc pomoc pośrednika jest bardzo ważna i gwarantuje nam nabycie sprawdzonego mieszkania, wolnego od jakichkolwiek uchybień.
Niemniej jednak, pamiętajmy, że na rynku działa wielu oszustów, którzy każą wpłacać zaliczki, a potem nie ma z nimi żadnego kontaktu. Należy więc korzystać tylko ze sprawdzonych i znanych agencji pośrednictwa, nawet wtedy, gdy chodzi o kilkumiesięczne wynajęcie mieszkania studenckiego.