Pojemnik na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?

Przejeżdżając przez polskie wsie czy nawet przedmieścia, coraz częściej możemy zobaczyć charakterystyczne pojemniki na deszczówkę. Wciąż jednak jest wiele osób, które posiada wymaganą przestrzeń, aby taki pojemnik ustawić, ale jeszcze się na to nie zdecydowało. W tym artykule chcielibyśmy omówić najważniejsze zalety tego typu pojemników i wyjaśnić, dlaczego warto je posiadać. Zapraszamy!

Pojemniki na deszczówkę to rozwiązanie sprzyjające środowisku naturalnemu

Deszczówka, która nie jest zbierana i tylko wsiąka w glebę, w dużej mierze jest po prostu zmarnowana. Polska nie jest tak deszczowym krajem jak chociażby Wielka Brytania czy Irlandia, ale jednak przez co najmniej kilka miesięcy w roku pada tutaj regularnie, w związku z czym zmarnowana może zostać w skali roku naprawdę duża ilość wody.

Europejczycy, póki co, jeszcze nie do końca widzą, jak cennym zasobem jest woda, ale jej braki mogą zacząć dawać nam się we znaki już w przeciągu najbliższych kilkunastu lat. Wtedy też każdy litr wody zacznie mieć bardzo duże znaczenie. Dlatego też warto już teraz zadbać o to, aby jej nie marnować, a przeciwnie – maksymalnie ją wykorzystywać. Dołożymy w ten sposób swoją cegiełkę do przemiany Polski w kraj bardziej ekologiczny.

Nie tylko ekologia, ale też oszczędność

Kwestia ekologii nie do każdego może przemawiać, szczególnie, jeśli ktoś dysponuje bardzo ograniczonym budżetem. Jednak warto wiedzieć, że na dłuższą metę zbieranie deszczówki może być nie tylko dobre dla środowiska naturalnego, ale też dla portfela. Jest to bowiem w końcu woda całkowicie darmowa – zapłacić musimy tylko za plastikowy pojemnik na deszczówkę, ale jest to opłata jednorazowa, która przy każdych opadach deszczu będzie coraz bardziej się zwracała.

Deszczówkę możemy wykorzystać m.in. do podlewania roślin w ogrodzie, ale też do prania brudnych ubrań czy ogółem wszędzie tam, gdzie nie jest konieczne, aby woda była zdatna do spożycia. Zastosowań jest więc sporo, a każde z nich oznacza oszczędność, normalnie bowiem musielibyśmy za wodę do tych zastosowań zapłacić.

Warto wiedzieć, że plastikowe pojemniki na deszczówkę dostępne są w różnych pojemnościach, więc możemy wybrać taki, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom, a także częstotliwości opadów na zamieszkiwanych przez nas obszarach. Warto wiedzieć, że można bez problemu kupić też pojemniki, które spełniają normy pozwalające na przechowywanie w nich cieczy przeznaczonych do spożycia przez ludzi, a więc na przykład wody pitnej, soków, mleka i innych tego typu substancji.

Dodaj komentarz