Budowa domu to z jednej strony szczęśliwy okres, ponieważ oznacza on, że już relatywnie niedługo wejdziemy w posiadanie swoich własnych czterech kątów, ale z drugiej strony jest to czas dość stresujący.
Człowiek jest zabiegany, ma bardzo wiele na głowie i musi co rusz podejmować ważne decyzje, od których będzie zależało, czy budowa okaże się sukcesem i zakończy się stworzeniem domu zgodnego ze wszelkimi oczekiwaniami. Łatwo jest o czymś zapomnieć bądź coś zlekceważyć, a później żałować. W takim razie o czym nie można zapominać o budowie domu?
Nie oszczędzaj na materiałach (i dobrze je dobierz)
Większość materiałów budowlanych nie jest widoczna gołym okiem, kiedy już dom zostanie skończony, w związku z czym wiele osób zakłada, że można na nich oszczędzać czy dobierać je „na oko”. Jest to zdecydowanie mylne podejście, które może sprawić, że już po kilku latach będziemy mieli sporo rzeczy do naprawienia czy wymienienia.
Kluczowa jest wysoka jakość i prawidłowe wykonanie między innymi fundamentów, ale też wszelkiego rodzaju instalacji: elektrycznej, cieplnej, wodociągowej. Nie może przy tym zabraknąć wytrzymałych, dopasowanych do okoliczności rurociągów, na przykład takich firmy SYNCO. Dobre rurociągi zapewnią mniejsze utraty ciepła, łatwość montażu, żywotność i ogółem mówiąc, brak problemów.
Na czym w takim razie można oszczędzać? Na przykład na projekcie domu. Nie w tym sensie, aby kupować go od niesprawdzonych osób o podejrzanie niskich cenach. Chodzi o to, aby (jeśli potrzebujemy obniżyć koszty) decydować się na proste bryły, z małą ilością wnęk, dodatkowych ścian i innych elementów, które znacząco podnoszą cenę, a które nie są konieczne. Nie można za to na przykład kupować rurociągów u niesprawdzonego producenta – lepiej zwrócić się do takiego, któremu można zaufać, jak wspomniane już SYNCO.
Trzymaj się ustalonego planu
Często dzieje się tak, że projekt mówi jedno, ale w trakcie budowy następuje zmiana zdania i rzeczywistość jest zupełnie inna. Nie jest to najlepszy sposób działania, ponieważ łatwo doprowadzić z jego powodu do pomyłki czy znacząco podnieść koszty budowy.
Poza specjalnymi przypadkami, kiedy zmiana planów jest po prostu konieczna, warto mimo wszystko trzymać się tego, co zostało ustalone na początku. Może się okazać, że po głębszym przemyśleniu nowe pomysły, które nagle przyszły nam do głowy, nie są wcale tak genialne, jak na początku się wydawało. Jeśli więc bardzo nam zależy, aby je wprowadzić i nie chcemy z góry ich odrzucać, to warto chociaż nieco poczekać, zanim podejmie się ostateczną, trudną do odwrócenia decyzję.