Instalacja wodna to stały element każdego budynku mieszkalnego. Nie da się ukryć, że nie jest to często element tani, zwłaszcza, jeśli musi to być instalacja duża czy z jakiegoś względu skomplikowana. Możemy w związku z tym wpaść na pomysł, aby poszukać sposobów na ścięcie jej kosztów. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak zaoszczędzić na instalacji wodnej i na czym absolutnie nie powinno się oszczędzać?
Droższe materiały oznaczają oszczędność w przyszłości
Intuicja mogłaby podpowiadać, że najprostszą drogą do oszczędności na instalacji wodnej jest zakupienie tańszych materiałów (rur, akcesoriów). Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Nie tylko taka instalacja będzie prawdopodobnie trudniejsza do zainstalowania, ale też przede wszystkim będzie mniej wytrzymała i żywotna, a także będzie cechowała się większymi stratami ciepła. Oznacza to, że na skutek dużych strat ciepła, a także ewentualnych awarii i uszkodzeń, ostatecznie poniesiemy znacznie większe koszty niż nam się wydawało.
Tak naprawdę wcale nie oszczędzimy, a wręcz możemy zapłacić więcej niż kosztowałyby nas wysokiej jakości materiały. Dobre rurociągi do wody ciepłej charakteryzują się lekkością, żywotnością i elastycznością, dzięki czemu łatwo jest je zamontować nawet w trudno dostępnych miejscach. Innowacyjna technologia umożliwia znaczne ograniczenie strat ciepła i w konsekwencji znaczne oszczędności na przestrzeni lat. Również akcesoria są bardzo istotne – jeśli zakupimy najtańsze możliwe produkty, mogą one w niedostateczny sposób izolować, stabilizować czy uszczelniać rurociąg, prowadząc do awarii i licznych problemów.
Dobrze zaplanowana instalacja zrobi różnicę
Spore oszczędności na instalacji wodnej można uzyskać dbając o rozsądny, fachowo wykonany projekt. Zbyt dużo rozgałęzień i komplikacji sprawi, że instalacja będzie nie tylko trudna w montażu, ale też po prostu droższa, ponieważ na przykład będzie trzeba kupić więcej metrów bieżących rur, a także więcej różnego rodzaju akcesoriów.
Bardzo istotna jest też kwestia montażu. Można na nim zaoszczędzić, wykonując go samodzielnie, ale tylko w przypadku, kiedy wiemy co robimy, a instalacja jest prosta i niewielka. W przeciwnym wypadku otwieramy się na możliwość popełnienia pomyłki, której naprawa będzie bardzo kosztowna. Jeśli nie mamy absolutnej pewności, że sobie poradzimy, rozsądniejszym i opłacalniejszym rozwiązaniem będzie mimo wszystko skontaktowanie się z fachowcem, który na pewno zamontuje wszystko poprawnie.
Jak dobrze dobrać rury i akcesoria do instalacji wodnej?
Wiemy już, że bardzo ważny jest prawidłowy wybór rur i akcesoriów, ponieważ taka instalacja będzie wydajna, żywotna i na dłuższą metę oszczędzi nam pieniądze. Tylko jak to robić? Przede wszystkim powinniśmy szukać ofert tylko od wiarygodnych producentów, którzy mają duże doświadczenie w branży.
Pomoc w doborze konkretnego rodzaju i rozmiaru rury udzieli nam bez wątpienia specjalista, który będzie instalację montował. Można również poprosić o wsparcie przedstawiciela producenta, u którego chcemy zrobić zakupy.
Jak zaoszczędzić na instalacji wodnej – podsumowanie
Zaoszczędzenie na instalacji wodnej jest możliwe, ale nie w taki sposób, jak większość osób sobie wyobraża. Krótkoterminowo można zaoszczędzić, dobrze planując instalację, tak, aby niepotrzebnie nie zużyć zbyt dużej ilości materiałów. Długoterminowe oszczędności gwarantują za to wysokiej jakości materiały, które co prawda przy zakupie kosztują więcej, ale procentują później wydajnością i żywotnością. Warto mieć te aspekty na uwadze, podejmując decyzję na temat tego, jak ma wyglądać instalacja i jakie rury czy akcesoria zakupić.