Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Pluskwy w domu, czy mieszkaniu to dość powszechny problem, który spotyka wiele gospodarstw domowych. Wbrew pozorom nieprzyjemność dotyczy nie tylko mieszkańców wsi, ale i również wielkich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, czy Gdańsk i wiele innych.

Jak pozbyć się pluskiew? – To pytanie każdego dnia zadaje tysiące Polaków, którzy szukają odpowiedzi wśród rodziny, znajomych, czy w sieci. Zanim jednak odpowiemy, co należy zrobić, skupmy się na tym, jak poznać, czy Twój dom został zaatakowany przez pluskwy.

Pluskwa – złośliwy insekt zatruwający życie

Pluskwa domowa to gatunek małego owada pasożytniczego, który co kilka dni żywi się krwią człowieka oraz zwierząt. Na swoje łowy wyrusza dopiero nocą, wtedy gdy nieświadoma niczego ofiara smacznie śpi.

Jeszcze kilka lat temu obecność insekta nie była aż tak uciążliwa – sądzono, że w krajach wysokorozwiniętych pluskwa została skutecznie wytępiona na zawsze. Współcześnie jednak obserwuje się powrót owada – szczególnie w miastach o dużym zagęszczeniu ludzi. Wynika to z łatwości ich rozprzestrzeniania się. Wystarczy, że np. w autobusie lub na dworcu usiądziemy na miejscu, gdzie pluskwa się znajduje, aby przyczepiła się do naszego ubrania i odbyła z nami podróż wprost do naszego domu lub mieszkania, a nawet miejsca pracy.

Po czym poznać, że to pluskwy?

O obecności pluskwy w domu świadczy nie tylko ich widoczna gołym okiem obecność, ale również subtelne (lub mniej) ślady, które po sobie zostawia. Warto jednak nie skupiać się na ich widoczności, ponieważ za dnia doskonale ukrywają się w trudno dostępnych kryjówkach. O ich obecności w naszym domu mogą świadczyć ugryzienia na naszej skórze – zwłaszcza rękach, które są swędzące i zaczerwienione.

O tym, że pluskwy skrywają się w naszym łóżku, które jest dla nich doskonałą kryjówką, lub innych miejscach, świadczyć może również nietypowy zapach. Określa się go jako zapach gnijących malin lub przyrównuje do wegetującej kolendry siewnej.

Jak pozbyć się pluskiew – dezynsekcja na ratunek!

Jak pozbyć się pluskiew? Przede wszystkim profesjonalnie i skutecznie. Nie łudź się zatem, że problem zażegnasz domowymi sposobami. Być może i część z nich się sprawdzi tymczasowo, ale nie będzie to długotrwały i skuteczny efekt.

Podejrzenia o obecności pluskiew w domu lub mieszkaniu nie należy bagatelizować. Zamiast czekać, aż problem stanie się poważniejszy, lepiej od razu zgłosić się do profesjonalisty, który świadczy usługi z zakresu dezynsekcji. Specjalista wybierze skuteczną metodę, dzięki której pluskwy zostaną wytępione. W dezynsekcji najczęściej wykorzystuje się metodę chemiczną (środki owadobójcze) lub fizyczną (tj.: para wodna, ogień, gorące powietrze, gaz, promieniowanie UV, szron).

Równie ważny jest późniejszy monitoring kontrolny – zwłaszcza w miejscach publicznych.

Dodaj komentarz