Remonty to zmora każdego z nas. Ale kiedyś przychodzi moment,kiedy nasze mieszkanie czy dom wymaga odświeżenia a nawet i generalnych remontów. Jak wiemy z doświadczenia nawet samo malowanie ścian niesie ze sobą wiele pracy i wysiłku. Aby zaoszczędzić sobie zbędnej pracy podczas porządków po remoncie,należy się przede wszystkim do niego przygotować. Oczywiście chodzi tu o jak najlepsze zabezpieczenie przed zabrudzeniami. Meble śmiało można przesunąć czy okryć folią,a karnisze odkręcić. Ale co w takim wypadku ze stałymi elementami domu czy mieszkania jak np.okna? Na szczęście na wszystko mamy sposoby.
Sprawdź ofertę: Domatus.pl – okna PCV prosto z Poznania!
Zabezpieczając okna podczas remontu dobrze zaopatrzyć się w kilka potrzebnym nam rzeczy. Dzięki nim będziemy mogli ochronić nasze okna przed zabrudzeniami.
Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu nie tylko szyb,ale także o ochronie ram okiennych i części ruchomych takich jak np.klamki czy zawiasy. Pomocne w tym wypadku będą dla nas folie do oklejania szyb. Mogą to być folie malarskie(przezroczysta i dość gruba). Kolejną niezbędną rzeczą będzie taśma a najlepiej papierowa,ponieważ nie zostawia śladów i łatwo się ją odkleja. Na sam koniec proponujemy,aby na czas prac remontowych odkręcić wszystkie klamki z okien. Zabezpieczymy je w ten sposób przed ewentualnymi uszkodzeniami,a zastąpić je możemy klamką roboczą,którą można przekładać do innych okien.
Zakup tych wszystkich te rzeczy to tak naprawdę groszowe sprawy,ale podczas prac i porządków remontowych mogą okazać się zbawienne.
Zabezpieczenie okien krok po kroku
Odpowiednie zabezpieczenie okna zależy od tego,jakie prace będziemy wykonywać. W przypadku malowania przygotowanie okien nie wymaga od nas nakładu dużej pracy. Jeżeli natomiast czekają nas większe remonty czy tynkowanie musimy dokładnie zabezpieczyć okna,aby ochronić je przed ewentualnymi uszkodzeniami.
W obu przypadkach zaczynamy od szczelnego oklejania okien folią. W ten sposób unikniemy zabrudzeń farbą,klejami,zaprawami murarskimi czy pianką montażową.Nie mniej jednak,jeżeli zdarzy się takie zabrudzenia,to należy je w miarę możliwości jak najszybciej usunąć. Ale uwaga, stosujemy w tym wypadku delikatne płyny myjące,a najlepiej specjalistyczne preparaty czyszczące do okien. W żadnym wypadku nie skrobiemy zanieczyszczenia,ponieważ w ten sposób możemy porysować szybę a także uszkodzić ramy okienne.
Następnie zabezpieczamy części ruchome okien. W przypadku klamek najbezpieczniej na czas prac budowlano-remontowych odkręcić je a uniknąć uszkodzeń na ich powłoce. Zastąpimy je klamką roboczą. Jest ona bardzo praktyczna,ponieważ można ją przekładać do każdego z okien.
Nie możemy także zapomnieć o zawiasach. Należy je przede wszystkim osłonić przed pyłem i kurzem,który powstaje na przykład podczas szlifowania płyt gipsowo-remontowych. W połączeniu z wilgocią może powodować korozję ruchomych elementów okna.
Również osłonki,okucia i uszczelki nie lubią kurzu,dlatego też nie powinniśmy ich pominąć przy zabezpieczeniu okien.
Czyszczenie okien po remoncie
Remonty,remonty i po remontach. I choć dom wyremontowany a ściany pokryte nowymi wymarzonymi barwami to czeka nas to,co nieuniknione,porządki. Mimo odpowiedniego zabezpieczenia przed zabrudzeniami,zdarza się czasem,że na naszych oknach pozostały kleksy,np. po farbie. W takim wypadku czeka nas niełatwe zadanie,bo jak wiemy ciężko usunąć zaschniętą farbę,klejem czy zaprawą murarską.
Zasada nr 1-nie skrobiemy. W przeciwnym wypadku możemy zarysować powierzchnię okna. Do czyszczenia używamy najlepiej łagodnych detergentów bądź specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia okien.
Po remoncie należy także dobrze oczyścić wszystkie części ruchome,przede wszystkim uszczelki i okucia. Również i w tym przypadku wybieramy delikatne preparaty myjące. Na sam koniec po osuszeniu ruchomych części okuć należy je naoliwić.
Pamiętajmy,że odpowiednia ochrona okien zwłaszcza podczas prac remontowych zapobiega ich korozji. Dlatego też dbajmy o ich zabezpieczanie i regularną konserwację,by mogły spełniać swoje funkcje przez długie lata.