Zagrożenia w halach stalowych

Zagrożenia w halach stalowych

Z czym kojarzy Ci się drogi czytelniku słowo hale? Słowo to ma co najmniej dwa znaczenia. Hala to miejsce położone  w bardzo wysokich partiach gór. Są to rozległe płaszczyzny, które wykorzystuje się do wypasu bydła.  Pewnie stąd wzięło się drugie znaczenie tego słowa, a mianowicie, hala jako rozległa przestrzeń, ale nie ta naturalna, tylko stworzona przez człowieka dla określonych celów. Jakie hale są najbardziej popularne? Oczywiście chodzi o hale przemysłowe. Stalowa hala przemysłowa to miejsce, w którym realizowana jest działalność gospodarcza jakiegoś typu. Halami przemysłowymi są na przykład duże hale produkcyjne, w których przebiega produkcja najróżniejszych przedmiotów. Hale stalowe mogą służyć więc jako miejsca, w których produkuje się części samochodowe, leki, ubrania damskie męskie i dziecięce, zabawki, kosmetyki, artykuły biurowe, szkolne i papiernicze, sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt radiowo telewizyjny, drzwi, okna, produkty spożywcze itp.

Zagrożenia w halach stalowych

Jak pokazało dramatyczne doświadczenie sprzed kilku lat, niebezpieczeństwo mogą tu stanowić bardzo szerokie i rozległe dachy. Na dachach takich zbiera się bardzo dużo śniegu, który samoczynnie nie spada, a o którego sprzątanie nie zawsze troszczą się właściciele hal wykorzystywanych do celów handlowych. Po to by zabezpieczyć dach dużej hali stalowej przed zarwaniem się pod naporem bardzo ciężkiego śniegu, hala stalowa powinna być specjalnie wzmocniona, a wzmocnieniem takim są specjalne belki montowane pod dachem. Montaż tych belek uzależniony jest od regionu, w którym stawia się dany obiekt. Jeśli jest to region, w którym opady śniegu są częste i obfite, montaż dodatkowych zabezpieczeń jest niezbędny. Żadne jednak zabezpieczenia nie zapobiegną tragedii, jeśli na dachu nagromadzi się zbyt duża ilość śniegu. Mało kto wie, że biały puch, który zalega na dachu, po jakimś czasie z lekkiego pyłku, przeistacza się w bardzo ciężką mokrą bryłę.  Na stalowym dachu dużego budynku śniegu tego jest naprawdę dużo, a jego ciężar jest na tyle duży, że zagraża konstrukcji nie tylko dachu, ale i całego obiektu. Szczególnie niebezpieczne okazują się być zadaszone targowiska podzielone na wiele małych boksów, w których sprzedaje się odzież, kosmetyki, zabawki, biżuterię, galanterię skórzaną, kurtki, płaszcze itp.

Stalowe obiekty budowlane muszą posiadać także zabezpieczenia przeciwpożarowe, a są nimi liczne wyjścia, które, w razie pożaru, pozwolą na szybką i bezpieczną ewakuację ludzi. Duże hale stalowe budowane są z materiałów, które trudno ulegają podpaleniu, co też znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego. Bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt projektowania i stawiania stalowych obiektów przemysłowych. Materiały, z których stawia się takie obiekty, to nie tylko stal, ale także szkło i różnego rodzaju obudowy ścian, materiały posadzkowe, szkło itp. Wszystkie one muszą posiadać odpowiednie atesty. Korzystając z różnego rodzaju hal stalowych, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czy jesteśmy w nich bezpieczni. Bo to nie my mamy się nad tym zastanawiać. Nad naszym bezpieczeństwem powinni czuwać projektanci, wykonawcy i właściciele stalowych obiektów przemysłowych, takich jak duże sklepy, biurowce, hale wystawowe, obiekty sportowe, rozrywkowe i inne.

Dodaj komentarz