BIM, czyli modelowanie informacji o budynku jest podstawą transformacji cyfrowej w branży architektonicznej, budowlanej i inżynierskiej. Koncepcja ta całkowicie odmieniła myślenie o projektowaniu. Co więcej, wpłynęła także na podejście wobec realizacji inwestycji i zarządzania obiektem. Na czym polega technologia BIM i kiedy warto z niej skorzystać?
BIM – na czym polega?
Budownictwo wraz z architekturą to branże, które podlegają stałej zmianie. Pojawiają się nowe potrzeby i wymagania, którym muszą sprostać. Tym samym prężnie się rozwijają i stawiają na nowoczesne rozwiązania. Jedną z takich technologii jest BIM (ang. Building Information Modeling). Koncepcja ta zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji, a także zarządzania budynkiem. BIM pozwala na swobodne grupowanie, przetwarzanie danych o budynku i ich udostępnianie całej grupie zaangażowanej w tworzenie projektu.
Technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku upraszcza także proces projektowania inwestycji. Dzięki BIM mamy możliwość przetestowania w świecie wirtualnym różnych wariantów i schematów, w celu wybrania najkorzystniejszego rozwiązania. Co ważne, wyniki takich testów są wiarygodne i niezwykle miarodajne. Można więc im bez problemu zaufać i oprzeć na nich dalsze działania.
Do czego służy technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku?
Koncepcja BIM pomaga w modelowaniu wizualizacji budynków. Rozwiązanie to pozwala na projektowanie bardziej energooszczędnych i ekologicznych inwestycji. Dzięki temu architekci są w stanie nie tylko skonstruować wizualizacje projektowe, w tym konstrukcję obiektu, czy rozplanowanie wnętrz, ale także zaplanować jego zachowanie w przyszłości. Dzięki technologii parametrycznego modelowania informacji o budynku możemy zebrać informacje z trzech głównych faz projektowych i życia budynku i oprzeć na nim projektowanie zrównoważone.
Technologia BIM oparta jest na inteligentnym modelowaniu. Informacje zbierane są w chmurze, co pozwala na stały dostęp do nich, a także zapewnia porządek w danych. Integracja uporządkowanych, ale wielobranżowych danych umożliwia tworzenie szczegółowych reprezentacji cyfrowych zasobów na przestrzeni cyklu rozwojowego. Od samego planowania, aż po budowę i eksploatację.
Nowoczesne modelowanie informacji o budynku przekłada się na usprawnienie lejka sprzedażowego. Optymalizacja działań pozytywnie wpłynie na Twoją firmę. Ponadto, decydując się na wprowadzenie BIM, zyskasz dostęp do dedykowanych rozwiązań.