Roboty ziemne a budowa przydomowego basenu – co warto wiedzieć?

Budowa przydomowego basenu to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Całoroczny basen na terenie nieruchomości pozwala oszczędzić czas (jako że nie trzeba dojeżdżać do najbliższego basenu publicznego) i uprawiać aktywność fizyczną oraz odpoczywać w spokoju i prywatności.

Jednocześnie, jak łatwo się domyślić, stworzenie takiego basenu wymaga specjalistycznych maszyn i ich operatorów. W pierwszej kolejności trzeba będzie wykonać roboty ziemne, a więc odpowiednio zmodyfikować teren i jego ułożenie, a dopiero potem można będzie rozpocząć prace wykończeniowe. Tak więc, co warto wiedzieć, jeśli chodzi o roboty ziemne konieczne przy budowie przydomowego basenu?

Kiedy najlepiej budować przydomowy basen?

Roboty ziemne mogą wymagać zniszczenia określonego terenu i jego okolic w celu uformowania go w określony sposób. Krótko mówiąc, jeśli zdecydujemy się na budowę basenu przydomowego po latach od wybudowania domu i mamy już ogród pełen kwiatów, drzew i krzewów, stworzenie basenu może wymagać usunięcia części z nich. Stąd też zaleca się, aby zlecać budowę przydomowego basenu od razu podczas budowy domu. Oczywiście, nie zawsze jest taka możliwość i niekiedy budowę basenu po prostu trzeba rozpocząć później, choćby ze względów finansowych, natomiast, jeśli jest możliwość zrobienia tego od razu, warto to rozważyć.

W takiej sytuacji nie ma jeszcze żadnych elementów otoczenia, których zniszczenia byłoby nam żal, a cały ogród można zaplanować wokół basenu, dzięki czemu będzie on z nim lepiej zintegrowany. Dodatkowo, takie rozwiązanie może wiązać się ze sporymi oszczędnościami. Do robót ziemnych przy budowie basenu wykorzystuje się bowiem często te same maszyny, co do niektórych prac ziemnych związanych z budową domów, a więc nie będziemy musieli dwa razy płacić za ich transport na plac budowy.

Jak przebiegają roboty ziemne związane z budową basenu?

Zanim rozpoczęte zostaną roboty ziemne, konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca na basen (właściwie nasłonecznionego, położonego w bezpiecznej odległości od sąsiadów, aby nie doszło do zawilgotnienia ich działki). Kiedy już uda się je ustalić, przyjdzie pora na wykopanie wykopu przy pomocy koparki gąsienicowej lub kołowej. Wykwalifikowana firma roboty ziemne w Gdańsku tego typu wykona za średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast dokładna cena usługi zależy od takich czynników, jak lokalizacja oraz rozmiar basenu.

W przypadku, gdy odkryte zostanie, że wody gruntowe są zbyt wysokie, aby móc bezpiecznie wykonać wykop (ponieważ m.in. istnieje ryzyko, że wilgotny grunt się osunie), najpierw zostanie wykonane specjalne podwyższenie, a dopiero potem nieco płycej ulokowania nicka basenowa.

Dodaj komentarz