Przygotowanie działki do budowy domu

Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest odpowiednie przygotowanie działki, aby ich prowadzenie było możliwe. Na co trzeba w szczególności zwrócić uwagę?

Dojazd na działkę
Podczas budowy na działkę będzie dojeżdżało wiele samochodów, także ciężkich, na przykład betoniarki czy ciężarówki. Wjazd na działkę powinien być wobec tego odpowiednio szerokie, najlepiej 7-metrowy, a jego nawierzchnia nośna, aby samochody mogły dojechać na miejsce bez grzęźnięcia w błocie. Jeżeli nawierzchnia nie jest właściwie przygotowana, powinna być ona wyrównana i utwardzona. Można też wysypać na niej szuter lub destrukt i utwardzić go.

Ogrodzenie działki
Dla bezpieczeństwa teren budowy powinien zostać ogrodzony. Nie trzeba jednak wykonywać od razu ogrodzenia docelowego, ale wystarczy tylko tania siatka, która będzie rozpięta pomiędzy słupami. Co ważne, ogrodzenie tymczasowe można także wypożyczyć w niektórych firmach, ale zawsze należy podliczyć, czy takie rozwiązanie się opłaca. Bramę powinno się zaopatrzyć w kłódkę.

Tablica informacyjna
Można zakupić ją w sklepie budowlanym. Zgodnie z prawem należy umieścić na niej informacje dotyczące realizowanej inwestycji. W kolejnych rubrykach należy wypisać je wyraźnie czarnym flamastrem.

Sanitariaty
Najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie toalety przenośnej, czym zajmuje się obecnie wiele firm. To wygodne, szybkie i czyste rozwiązanie, znacznie lepsze niż ustawienie drewnianej sławojki.

Miejsce na sprzęt i materiały
Przyda się także odpowiednia przestrzeń do przechowywania materiałów, sprzętu oraz narzędzi stosowanych na placu budowy. Najtańsza będzie szopka drewniana z zabezpieczeniem drzwi kłódką, ale nie zapewni ona optymalnej ochrony. Lepszy będzie stalowy kontener. Nie trzeba jednak zwykle wynajmować go, ponieważ dostarcza go firma prowadząca prace budowlane. Do przechowywania materiałów budowlanych odpornych na wilgoć wystarczy utwardzony plac. W przypadku dużej ilości materiałów mało odpornych na deszcz, na przykład drewna, poleca się ustawienie dodatkowej wiaty lub zakupienie folii.

Dostęp do wody i prądu
Bez podłączenia prądu prace na działce nie będą mogły być prowadzone, dlatego też jest on niezbędny. Przyłącze elektryczne, nawet tymczasowe, powinno być wykonane także z tak zwaną siłą, aby można było wtedy korzystać ze sprzętów budowlanych, na przykład betoniarki. Również ważne jest doprowadzenie na budowę wody. Oba stanowiska powinny być dość blisko siebie, by prowadzenie prac było łatwiejsze.

Dodaj komentarz