Na co trzeba uważać podczas zakupów remontowych?

Gdy planujemy remont lub wykańczanie mieszkania, zwykle towarzyszy nam uczucie ekscytacji i nie możemy się doczekać wspaniałego efektu końcowego. W miarę jednak postępu prac remontowych, występują coraz to inne problemy. Bardzo często dotyczą one zakupów związanych z remontem i wyposażeniem mieszkania. Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad dzięki którym uda się zmieścić w założonym budżecie a mieszkanie na koniec będzie tak ładne jak sobie zaplanowaliśmy.

Budżet na remont

Bardzo częstym błędem remontowym, jest zaplanowanie zbyt niskiego budżetu. Przydarza się to przede wszystkim, tym osobom, które remontują wnętrza po raz pierwszy. Gdy ktoś nie jest zorientowany w asortymencie remontowym i wnętrzarskim, może być przeświadczony, że mieszkanie można tanio i ładnie wyremontować. Tymczasem zawsze trzeba liczyć się z tym, że remont pochłonie niemałe środki. Fachowcy zalecają, aby na remont przeznaczyć około 30% więcej środków, niż wynika to ze wstępnych kosztorysów. W praktyce tak właśnie się dzieje, że remont zawsze jest droższy i składa się na to kilku czynników. Zawsze mogą wystąpić okoliczności nieprzewidziane, takie jak konieczność przerobienia instalacji, wymiana podłogi, która nie była planowana, straty związane na przykład z pęknięciem kafli. Remont kosztuje drożej, także dlatego, bo pewnych rzeczy wstępnie nie planujemy kupować. Gdy jednak pójdziemy do sklepu i zorientujemy się, że są obecnie nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązania, to szybko pojawia się u nas potrzeba, by mieć je także w swoim domu. Złe oszacowanie budżetu wynika także z tego, że na początku pobieżnie badamy rynek i sugerujemy się na przykład cenami z gazetek reklamowych. Ktoś może być na przykład przekonany, że drzwi wewnętrzne kosztują 400 zł, bo taka cena była w gazetce. Na miejscu jednak okaże się, że drugie tyle trzeba dopłacić do ościeżnicy o niestandardowych wymiarach a dodatkowo trzeba dokupić klamkę.

Gdzie robić zakupy budowlane i na co uważać?

Zakupy remontowe można robić w dużych sklepach budowlanych, w sklepach typu dom i ogród, w hurtowniach budowlanych a także w sklepach internetowych. Oferta sklepów internetowych często jest atrakcyjna cenowo, jednakże nie każdy produkt nadaje się do tego, aby nabywać go z wysyłką. Trzeba szczególnie uważać z zamawianiem na odległość produktów takich jak luksfery, kafle czy elementy oświetleniowe. Każdy, kto szykuje się do remontów, musi też być świadomy, że na wiele materiałów trzeba czekać. Szczególnie długo czeka się na drzwi wewnętrzne i niekiedy jest to 8 do 12 tygodni. Zwykle nie dostaniemy od ręki także wewnętrznych parapetów, części paneli i niektórych serii kafli.

Dodaj komentarz