Odzież robocza – czy jest niezbędna i kto ją zapewnia? 

Odzież robocza nie tylko chroni ciało przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także zwiększa komfort pracy. Jest niezbędnym elementem w każdej pracy fizycznej. Co ważniejsze, obowiązek posiadania odzieży roboczej jest regulowany prawnie. Zobacz dlaczego odzież robocza jest niezbędna i kto powinien ją zapewnić.

Funkcje odzieży roboczej 

Odzież robocza ma funkcję ochronną. Zastępuje prywatne ubranie pracownika, które w trakcie pracy mogłoby ulec zniszczeniu. Oprócz tego odzież robocza chroni ciało przed wszelkimi uszkodzeniami. Praca na budowie wiąże się z wysokim ryzykiem wszelkich otarć, skaleczeń, odparzeń i tym podobnych uszkodzeń. Odzież robocza ma za zadanie ochronić ciało przed tymi zagrożeniami. Ponadto specjalne płaszcze zabezpieczają dodatkowo przed deszczem, dzięki czemu prace można wykonywać w każdych warunkach, nie tracąc na komforcie.

Co wchodzi w skład odzieży roboczej? Przede wszystkim spodnie ogrodniczki, kombinezon, rękawice ochronne, okulary i kaski, koszule, płaszcze, kurtki i kamizelki – wszystkie wykonane ze specjalnych materiałów. Czy odzież robocza jest niezbędna? Tak, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie. Oprócz tego wygodna odzież robocza zwiększa komfort pracy, a tym samym przekłada się na jej jakość. 

Kto ma obowiązek zapewnić odzież roboczą?

Według polskiego prawa zgodnie z artykułem 237 (7) § 1 zapewnienie odzieży roboczej należy do obowiązków pracodawcy. Jeżeli więc jesteśmy zatrudnieni w firmie budowlanej, to zapewnienie odzieży ochronnej będzie leżeć po stronie naszego szefa. W przypadku samozatrudnienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej związanej z budowlanką, odzież roboczą musimy zapewnić sobie samodzielnie. Gdzie kupić odzież roboczą? Odzież roboczą możesz znaleźć w sklep BHP, który specjalizuje się w sprzedaży tego typu odzieży. Kupując odzież roboczą w sklepie specjalistycznym zyskujesz pewność, że produkty są wysokiej jakości. Wysoka jakość odzieży przekłada się z kolei na komfort pracy. 

W jakich branżach odzież robocza jest niezbędna?

Jak już wyżej wspomnieliśmy odzież robocza ściśle powiązana jest z branżą budowlaną. To właśnie tam znajduje największe zastosowanie. Fakt jest jednak jest taki, że nie ma jasno określonych zawodów, dla których odzież robocza jest niezbędna. Na listę na pewno możemy wpisać wszelkich majstrów, elektryków, hydraulików, mechaników samochodowych, ale także architektów, którzy również przebywają na placu budowy. W takich przypadkach niezbędny jest kask ochraniający głowę, okulary oraz kamizelka, która pozwala zauważyć pracownika już z daleka.

Dodaj komentarz