Budując dom od samego początku prac bierzemy pod uwagę ocieplenie ścian zewnętrznych np. stosując technologię ścian dwuwarstwowych – warstwa cegieł na którą jest położona warstwa styropianu. Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie jak najmniejszych strat ciepła w sezonie grzewczym, a tym samym oszczędność naszych pieniędzy wydawanych na opał, który z roku na rok jest coraz droższy. Inwestycja w ocieplenie ścian zwróci się już po kilku sezonach grzewczych, przynajmniej teoretycznie. Dlaczego teoretycznie. Ponieważ inwestując nie małe pieniądze w ocieplenie ścian często zapominamy o dachu. Tymczasem przez nieszczelności w dachu lub ze względu na specyficzną konstrukcję zadaszenia ucieka nam ponad 30% ciepła z domu. Jest to wartość większa niż w przypadku ścian nie ocieplonych!
Bez względu na to czy mamy nowy dom, czy też jesteśmy użytkownikami domu wieloletniego powinniśmy zwrócić uwagę na ocieplenie dachu. Praktycznie każda technologia pokryć dachowych wymaga stosowania dodatkowego ocieplenia (no chyba, że mamy dach z trzciny) i to bez względu na wiek naszego domu. Czy to jest dachówka, czy blacha ocynkowana czy nawet papa położona na deski ciepło i tak znajdzie szczeliny i miejsca przez które ucieknie.
W czasach dzisiejszych najbardziej popularne są trzy materiały wykorzystywane do ocieplania dachów i poddaszy. Każdy posiada swoje wady i zalety, które postaram się przedstawić poniżej.
Styropian
Podobnie jak w przypadku ocieplenia ścian na dach można również stosować styropian. Posiada on zadowalające właściwości izolacji termicznej, jednak jego stosowanie wymaga dość dokładnego ułożenia. Styropian ze względu na „sztywną” budowę musi być ułożony dokładnie, jeden kawałek obok drugiego. Należy zwracać uwagę, aby nie było żadnej szczeliny pomiędzy sąsiednimi plastrami, gdyż w przeciwnym wypadku ciepłe powietrze z naszego domu znajdzie ujście na zewnątrz właśnie przez tą szczelinę. Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie pianki do wypełniania przestrzeni między plastrami – klejenie ich jeden do drugiego, podobnie jak robi się to na ścianach. W niektórych miejscach trudno dostępnych może być problem z prawidłowym ułożeniem styropianu. Inną wadą może być upodobanie sobie styropianu przez ptaki i gryzonie jako materiału do budowy gniazd. Jeśli w dachu znajdzie się choćby mała szczelina przez którą dostanie się wróbel lub mysz wówczas możemy być na 100% pewni, że zacznie się regularnie „skubanie” takiego ocieplenia, co niestety ma negatywny wpływ na właściwość zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku. Styropian ma jeszcze jedną ogromną wadę. Praktycznie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że styropian jest materiałem łatwopalnym i w przypadku wystąpienia pożaru nasze ocieplenie może zamienić się pochodnie, którą będzie bardzo trudno ugasić.
Wełna szklana i wełna mineralna
Wad styropianu nie posiada wełna szklana i wełna mineralna dlatego jest materiałem najczęściej wykorzystywanym do ocieplenia dachów. W porównaniu do styropianu jest również materiałem elastycznym i może być bez problemu stosowana również w miejscach trudno dostępnych. Ma to niebagatelne znacznie w przypadku docieplania domów starszych, w których często jest dość ograniczony dostęp do pokrycia dachowego. Wełna występuje w dwóch wersjach – jako plastry (podobnie do styropianu) oraz w rolce. Rolka jest dobrym rozwiązaniem ze względu na możliwość zakrycia dość dużej powierzchni jednym kawałkiem, bez powstawania przerw pomiędzy kolejnymi kawałkami. Nie jest to tak istotne jak w przypadku styropianu ze względu na duże właściwości plastyczne wełny, ale zawsze jest ryzyko, że powstanie szparka. Wełna nie jest również lubiana przez ptaki i gryzonie – choć zdarzają się przypadki uszkodzenia takiego ocieplenia np. przez kuny i szczury, ale przed tymi szkodnikami nie ma praktycznie żadnej skutecznej ochrony. Najważniejszą zaletą wełny jest jej odporność na ogień – jest materiałem w pełni niepalnym. Niestety posiada ona również wady. Ze względu na swoją konstrukcję (składa się z mikroskopijnych igieł szklanych) w trakcie układania wełny należy stosować odzież ochronną oraz maski na twarz. W przypadku kontaktu skóry z wełną może dojść do podrażnienia skóry objawiającego się nieprzyjemnym swędzeniem i zaczerwieniem. Niestety konsekwencje dostania się do układu oddechowego są o wiele bardziej poważne. Drobne igły mogą uszkodzić pęcherzyki płucne. Z tego powodu ocieplenie z wełny powinno być również dobrze zaizolowane od wnętrza budynku np. poprzez zastosowanie folii i taśmy klejącej.
Dawniej stosowano również inne metody ocieplania poddaszy i dachów np. trzcinę, wióry drewniane pomieszane z popiołem lub glinę ze słomą lub trzciną. Żadna z tych metod nie jest tak skuteczna jak styropian i wełna dlatego w czasach dzisiejszych najbardziej popularne są właśnie te dwie metody.