Jakie są wady i zalety ogrzewania nadmuchowego

Tradycyjnie do ogrzewania domów jednorodzinnych jako medium stosowana jest woda, która doprowadzona do grzejników powoduje ogrzewanie pomieszczeń, w których się znajdują. Jednak coraz częściej stosowanym medium do rozprowadzania ciepła staje się powietrze. W poniższym artykule zostaną przybliżone najistotniejsze informacje dotyczące systemu ogrzewania nadmuchowego domów jednorodzinnych.

Podstawowe informacje

Powietrze zasysane jest z pomieszczeń, z zewnątrz lub z obu na raz (w zależności od konstrukcji), a następnie kanałami dostarczane jest do pieca, jednak zanim do niego dotrze jest jeszcze oczyszczane przepływając przez filtry. Następnie ogrzane w piecu powietrze jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń za pomocą kanałów nawiewnych zakończonych kratkami nawiewnymi. Temperatura ogrzanego powietrza wynosi około 40°C.

Automatyczne sterowanie piecem jest możliwe dzięki termoregulatorowi programowalnemu, który umieszczony jest zazwyczaj w środku budynku, w miejscu gdzie nie jest narażony na chwilowe różnice temperatur, co pozwala na pewne uzyskanie żądanej temperatury. Istnieje też opcja zastosowania termostatu we wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu możliwe jest ustawienie oddzielnej temperatury dla każdego z nich.

Źródłem ciepła w tym systemie mogą być: piece gazowe(najczęściej stosowane), elektryczne, olejowe oraz zdobywające popularność pompy ciepła.

Dla uzyskania jak najwyższej sprawności wszystkie przegrody powinny charakteryzować się bardzo dobrą szczelnością.

Istniejące budynki

Ogrzewanie nadmuchowe stosowane najczęściej jest w budynkach o powierzchni powyżej 100 m2. Przez to, że taki system składa się z kanałów nawiewnych, niezbędne jest odpowiednie zagospodarowanie miejsca. Najwygodniejszym rozwiązaniem zatem jest montaż kanałów podczas budowy domu. Istnieje oczywiście możliwość zainstalowania systemu również w zamieszkanym już budynku, jednak wiąże się to z dość dużymi zmianami, dlatego też jest rzadko stosowany w takiej sytuacji.

Koszty

Jeśli chodzi o koszty inwestycyjne to większość producentów określa je jako podobne do tych, które należałoby ponieść przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Niemniej jednak nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. W sytuacji gdy stosowane są materiały najwyższej jakości (co ma znaczący wpływ choćby na hałas oraz emisję pyłów) cena może znacznie wzrosnąć.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacyjne, to według danych producentów, przy odpowiedniej konfiguracji systemu, bez większych problemów powinniśmy uzyskać 30%, a nawet w niektórych przypadkach 40% obniżenie kosztów względem tradycyjnych rozwiązań.

Wady i zalety zastosowania systemu ogrzewania nadmuchowego

Wady:

Głośniejsza praca niż systemu wodnego (duży wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów).
Szybsze wychładzanie pomieszczeń niż w przypadku instalacji wodnej.
Możliwość wystąpienia emisji pyłów (bardzo duży wpływ ma jakość zastosowanych filtrów).
Praca wentylatorów rozprowadzających ciepło w pomieszczeniu prowadzi do przyspieszenia strumieni powietrza, z kolei im wyższa prędkość powietrza tym większe odczucie chłodu dla organizmu ludzkiego. W związku z tym komfort cieplny uzyskiwany jest w wyższej temperaturze niż w systemach klasycznych.
Potrzebne jest więcej miejsca na kanały nawiewne, które są znacznie większe od rur stosowanych w ogrzewaniu wodnym.

Zalety:

Znacznie wyższa sprawność (nawet o 30%). w porównaniu do centralnego ogrzewania, poprzez eliminację pośrednich elementów.
Bardzo wysoki komfort zapewniony przez szybkie nagrzewanie pomieszczeń.
System bez grzejników, które zostały zastąpione znacznie mniejszymi elementami.
Nie ma konieczność przechowywania materiału na opał.
Możliwość połączenia kilku instalacji (ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji) w jedną.
W przeciwieństwie do wodnych systemów, podczas dłuższej nieobecności i wyłączeniu instalacji, nie ma obaw o zamarznięcie wody, a w konsekwencji awarii.
Automatyczna praca systemu.
Możliwość ustawienia żądanej temperatury o każdej porze dnia.

Dodaj komentarz