Jakie grzejniki do domu wybrać?

Jednym z najchętniej stosowanych systemów grzewczych w naszych domach jest centralne ogrzewanie. Jednym z jego najważniejszych elementów są grzejniki. Na jakie modele można się dzisiaj zdecydować?

Materiały do produkcji grzejników

Najczęściej grzejniki są produkowane ze żeliwa, stali i aluminium. W sprzedaży dostępne są również grzejniki wyprodukowane z połączenie różnych materiałów, na przykład miedzi i aluminium. Jeśli chodzi o wygląd, to grzejniki stalowe są wyjątkowo różnorodne. Ich zaletą jest to, że równomiernie się nagrzewają. Plusem grzejników stalowych jest także niewielka pojemność wodna, dzięki czemu grzejniki te nagrzewają się bardzo szybko. Grzejniki żeliwne mają chropowatą powierzchnię i duży ciężar. Są mało estetyczne, trudno jest je utrzymać w czystości. Ten rodzaj grzejników wybierany jest coraz rzadziej. Grzejniki aluminiowe bardzo dobrze przewodzą ciepło, są też lekkie. Doskonale sprawdzają się, gdy chcemy wymienić stare grzejniki żeliwne na nowe, gdyż mają taki sam rozstaw.

Różnorodne formy grzejników

Dostępne obecnie na rynku grzejniki różnią się nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, ale także swoją formę. Do tych, które obecnie są najbardziej popularnych zalicza się płytowe. Składają się one z płyty i pionowych tłoczeń, które zwiększają ich wydajność. W sprzedaży dostępne są grzejniki jedno-, dwu-, trzy-, a nawet czteropłytowe. Od góry zakończone są panelem, który przypomina rusz grilla. Umożliwia to swobodny przepływ ogrzanego powietrza. Drugim popularnym rodzajem grzejników są grzejniki członowe. Wyglądem przypominają stare żeberkowe grzejniki, ale dzisiaj wykonuje się je ze stalowych lub aluminiowych profili. Grzejnik członowy aluminiowy z łatwością można dopasować do własnych potrzeb – żeberka w każdej chwili można ująć albo dodać. Do wyboru są również grzejniki drabinkowe. Najczęściej są produkowane ze stalowych rurek wysokiej jakości. Grzejniki te najczęściej montuje się w łazienkach. Przed korozją zabezpiecza się je warstwą galwaniczną oraz farbą proszkową, która jest utwardzana w bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli grzejnik ma duże odległości między rurkami, można na nim wygodnie powiesić i wysuszyć ręcznik czy drobne elementy garderoby.

Na rynku znajdziemy dzisiaj różne rodzaje grzejników. Standardowym kolorem wszystkich grzejników bez względu na materiał i formę, jest biel. Ale dzisiaj można kupić także grzejniki w innych, bardzo atrakcyjnych kolorach. Dzięki temu grzejnik może idealnie wkomponować się w otoczenie.

Dodaj komentarz