Regularne sprzątanie sposobem na porządek

Sprzątanie to czynność, której wiele osób nie lubi. Przy odpowiednim jednak podejściu, możemy sprawić, że nasze mieszkanie będzie uporządkowane a my nie będziemy poświęcać przesadnie dużo czasu na sprzątanie. Kluczem do sukcesu jest regularność.

Stosuj profilaktykę aby mieć mniej sprzątania

Okazuje się, że ze sprzątaniem jest podobnie jak ze zdrowiem. Jeśli ktoś zadba o profilaktykę, to później będzie miał mniej kłopotów. Urządzając swoje mieszkanie należy zadbać o to, by było ono przyjazne do sprzątania. Oznacza to, że trzeba mieć odpowiednią ilość miejsca do przechowywania przedmiotów. Najlepiej gdy są to szafki zamknięte, bo wtedy otoczenie wygląda schludnie. Nawet w bardzo małym mieszkaniu można wygospodarować taką przestrzeń. Trzeba tylko odpowiednio dobierać meble. Można też zainstalować półkę z kartongipsu pod sufitem, gdzie będzie można układać książki i ozdobne pudełka z rzadko używanymi rzeczami. Druga bardzo ważna sprawa to odkładnie wszystkiego od razu na swoje miejsce. Na początku trzeba więc konkretnym przedmiotom takie miejsce wyznaczyć i wszyscy domownicy powinni o tym wiedzieć. Na miejsce mamy odkładać nie tylko dokumenty i książki ale także ubrania, naczynia w kuchni oraz kosmetyki w łazience.

Harmonogram sprzątania sprzyja regularnym porządkom

Harmonogram sprzątania to specjalna rozpiska, na której ujmujemy, co sprzątamy w dany dzień tygodnia. Przy czynnościach dobrze jest wstawić także nazwę pomieszczenia. Niektórzy mają też taki system, że w każdy dzień tygodnia sprzątają inne pomieszczenie. Ideą harmonogramu jest wyszczególnienie wszelkich czynności sprzątających i rozpisywanie ich w odpowiednich odstępach czasowych. Przykładowo blaty w kuchni przecieramy codziennie natomiast okna wystarczy jak umyjemy raz na pół roku. Każdego dnia mamy więc do wykonania jedynie kilka drobnych czynności. I tak, w poniedziałek możemy zapisać, że przecieramy w kuchni fronty meblowe, odkurzamy meble w salonie i nastawiamy pranie. Wtorek może być dniem kiedy przetrzemy wszystkie drzwi wewnętrzne. Innego dnia możemy umyć lustra, umywalkę i brodzik. W ten sposób każdego dnia poświęcamy 15-20 minut na sprzątanie i jednocześnie nie dopuszczamy do powstania zaległości. Sprzątania nigdy nie należy odkładać na sam koniec dnia czyli na wieczór, bo jest to działanie męczące, dlatego warto go wykonać wtedy, gdy mamy jeszcze trochę energii. Dzięki regularności sprzątania nie powstają duże zabrudzenia na wannie, nie mamy przypalonych garnków. To właśnie bardzo długi czas niesprzątania konkretnych elementów sprawia, że są one bardzo trudne do doczyszczenia.

Dodaj komentarz