Jak wybrać balustradę by służyła latami?

Podczas wyboru balustrady bardzo często pada pytanie “Jakie wykończenie powierzchni wybrać?”. Niestety nie ma jednoznaczej odpowiedzi gdyż wszystko zależy od miejsca montażu balustrady lub poręczy. W tym artykule dowiesz się jakie powierzchnie wykończenia balustrad nadają się do użytku na zewnątrz a jakie wewnątrz budynków.

Powierzchnie satynowe balustrad zewnętrznych

Jednym z bardzo częstych błędów jest dobór tzw. satyny czyli stali szlifowanej o grubości szlifu 320 jako wykończenia balustrad zewnętrznych. Powierzchnia takiego materiału pokryta jest drobnymi ryskami, które są niewyczuwalne gołą ręką. Zaletą powierzchni z wykończeniem satynowym jest mniejsza widoczność odcisków palców i rąk co przekłada się na stosunkowo łatwiejsze utrzymanie jej w czystości. Pamiętajmy jednak o drobnych ryskach co jest ogromną wadą w przypadku montażu na zewnątrz budynku. We wspomniane ryski dostaje się kurz i brud co przekłada się większą trudność w utrzymaniu balustrady w odpowiedniej czystości. We wnętrzach nie mamy aż tyle kurzu co na dworzu dlatego lepszym zastosowaniem dla powierzchni satynowej jest wnętrze budynku.

Stal polerowana – najlepsze wykończenie balustrad zewnętrznych

Z doświadczenia wiemy, że jednym z najlepszych wykończeń dla balustrad zewnętrznych jest polerowanie. Stal polerowana ma gładkie wykończenie powierzchni co utrudnia przywieranie do niej cząsteczkom żelaza zawartym w kwaśnych deszczach. Balustrada jest bardziej odporna na korozyjność w warunkach zewnętrznych. Proces produkcji stali polerowanej jest skomplikowany i długi co przekłada się na wyższą cenę elementów. Dodatkowym atutem powierzchni polerowanej jest jej piękny wygląd dodający elegancji otoczeniu.

Rodzaj stali dla balustrad

Na wytrzymałość oraz cenę balustrady ma również wpływ rodzaj stali wykorzystanej do produkcji elementów. W budynkach tak jak wspominaliśmy wcześniej dobrze sprwadzi się balustrada o wykończeniu szlifowanym. Jeżeli chodzi o materiał to polecamy gatunek 304 która cechuje się niższą ceną.

Jako surowiec balustrad zewnętrznych nadaje się stal 316 która jest bardziej odporna na czynniki chemiczne. Wadą tego gatunku stali jest niestety cena która ze względu na wytrzymałość materiału jest wyższa od ceny 304.

Złoty środek dla balustrad zewnętrznych

Gdy ktoś nas pyta jaki gatunek stali jest najlepszy na poręcz zewnętrzną to jesteśmy w stanie na tychmiast powiedzieć, że 316. Wiemy jednak, że bardzo często dosyć istotnym czynnikiem decyzyjnym jest cena. W takich sytuacjach możemy polecić złoty środek w postaci stali 304 z wykończeniem polerowanym. Stal nierdzewna z gatunku 304 jest odporna na działanie wody ale tylko takiej która jest niezanieczyszczona kwaśnym deszczem lub innymi substancjami żrącymi. Właśnie dlatego polecamy polerowanie jej powierzchni co pozwala jej w trochę lepszy sposób radzić sobie z efektami takich substancji.

Oczywiście nie wolno zapominać o regularnym czysczeniu i konserwowaniu balustrady odpowiednimi do tego preparatami. Taka balustrada zamontowana z dala od fabryk i centrów miast oraz gdy nie będzie narażona na działanie soli drogowej lub morskiej (ok. 30km od morza) będzie cieszyła właścicieli przez długie lata.

Dodaj komentarz